Bielsko-Biała Na sygnale Czechowice-Dziedzice

Świeć przykładem. Bo odblaski ratują życie

Zdjęcia: KMP w Bielsku-Białej

1 października bielscy policjanci rozpoczęli akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć przykładem”. Potrwa do końca roku. Jej celem jest uświadamianie pieszych o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

W niedzielę mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis – a więc poza obszarem zabudowanym, ale po prostu wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

– Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest bycie widocznym na drodze, szczególnie po zmroku. Nabiera to szczególnego znaczenia w miejscowościach pozamiejskich, tam, gdzie nie ma oświetlonych dróg i wyznaczonych przejść dla pieszych, a nierzadko trzeba poruszać się poboczem drogi. Warto wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, z kolei tego, który ma element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów! – wskazują bielscy policjanci. – Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej! – dodają.

google_news