E-edukacja Wadowice

Świecą przykładem

W Szkole Podstawowej w Stroniu od lat przykłada się dużą uwagę do profilaktyki w zakresie bezpiecznego poruszania się przez dzieci w drodze do i ze szkoły. Nie inaczej jest w tym roku. Placówka ponownie bierze przy tym udział w konkursie „Szkoła odblaskowa” organizowanym przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Szkoła w Stroniu z dziewięciu edycji konkursu, w których dotychczas brała udział aż w ośmiu została laureatem, plasując się w pierwszej dziesiątce. Nie zabrakło przy tym miejsc na podium. Rok temu wywalczyła trzecią lokatę, co pozwoliło zdobyć nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz akcja profilaktyczna trwa od września do końca października, a jej celem jest popularyzacja noszenia kamizelek i elementów odblaskowych oraz bezpiecznego poruszania się po drogach przez uczniów. Nauczyciele strońskiej szkoły wyznaczyli sobie bardzo ambitne zadania w tym zakresie.

Chcemy poprzez zabawę uczyć, to najlepszy sposób. Przekazywanie suchej wiedzy i apelowanie o zakładanie odblasków jest mało skuteczne. Dlatego bawimy się odblaskami, dajemy przykład, po prostu świecimy odblaskami – mówi dyrektor szkoły Jan Gębala.

– Wrzesień i październik w naszej szkole zdominowane są przez odblaski. Przedstawiciele policji odwiedzili naszą szkołę. Rozdawaliśmy odblaski, były prelekcje w klasach, a nawet zajęcia praktyczne z bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych. Tradycyjnie odbywa się konkurs plastyczny, nagrywamy filmik promujący akcję. W tym roku pragniemy dotrzeć do seniorów i wśród nich zaszczepić ideę zakładania odblasków. Wśród seniorów z zakładaniem odblasków jest nie najlepiej, więc mamy nadzieję, że jak wnuczek zachęci swoją babcię, to ta babcia, która dla wnuczka jest w stanie wiele zrobić, zacznie zakładać odblaski wybierając się na spacer  – podkreśla Tomasz Gębala, koordynator akcji w Szkole Podstawowej w Stroniu. Przypomina, że dzieci stanowią specyficzną grupę uczestników ruchu drogowego ze względu na ich mniejsze możliwości intelektualne i percepcyjne. Dlatego w jego ocenie tak ważna jest profilaktyka.

– By dziecko stało się samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego, zadbało o własne bezpieczeństwo należy je do tego przygotować kierując się zasadą „im wcześniej tym lepiej”. O ile bowiem trudno jest zwalczyć złe nawyki u dorosłych, o tyle łatwo jest wpoić dobre zasady dzieciom –mówi.

Dodaje, że w ramach akcji odbył się finał szkolnego konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas niego zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód. – Umiejętności wielu uczniów są wyjątkowe. W czerwcu zdobyli na Mistrzostwach Polski w Bochni srebrne medale w klasyfikacji drużynowej – przypomina Tomasz Gębala.

navigate_before
navigate_next

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments