Wydarzenia Wadowice

Rządzili za Piastów, Jagiellonów, podczas rozbiorów, okupacji niemieckiej i PRL. Sołtysi świętowali

Fot. Bogdan Szpila

Od XIII wieku są przedstawicielami władzy w niewielkich miejscowościach. Rządzili za Piastów, Jagiellonów, podczas rozbiorów, okupacji niemieckiej i PRL. W minioną niedzielę, 10 marca świętowali w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Obchody Małopolskiego Dnia Sołtysa zgromadziły sołtyski i sołtysów ze wszystkich zakątków województwa. W trakcie uroczystej akademii uhonorowano sołtysów „przyczyniających się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacających dorobek regionu”. Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski otrzymali: Elżbieta Rzepa (Porąbka Uszewska, gmina Dębno), Tadeusz Hebda (Jastew, gmina Dębno), Paweł Odrobina (Barwałd Średni), Józef Orzechowski (Kopytówka), Karol Piwowarski (Maszkienice, gmina Dębno), Piotr Żabecki (Brody). Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski – nagrodzono Krystynę Mirochę (Zarzyce Małe).

Uroczystość uświetniły koncerty orkiestr z Kalwarii Zebrzydowskiej i Leńcz, a o ucztę dla ciała zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z kalwaryjskiej gminy, przygotowując mnóstwo łakoci i lokalnych przysmaków.

Foto: Bogdan Szpila

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie wiadomo
nie wiadomo
2 miesięcy temu

Czyżby na Małopolskim Dniu Sołtysa był senator z województwa śląskiego?

każdy ma swój Dzoeń Sołtysa?
każdy ma swój Dzoeń Sołtysa?
2 miesięcy temu

A to Małopolski Dzień Sołtysa jest oddzielnym dniem od ogólnopolskiego Dnia Sołtysa przypadającego w dniu dzisiejszym? W moim zakątku województwa nic nie wiadomo o wczorajszej imprezie w Kalwarii Zebrzydowskiej.