Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Świętuj Wielkanoc w ZGOdzie z naturą

Wielkanoc to czas radości, rodzinnego świętowania, spotkań z najbliższymi. I choć na głowie mamy mnóstwo przygotowań zarówno tych duchowych jak i organizacyjnych, warto zastanowić się, czy do naszych świątecznych tradycji nie wpleść więcej ekologicznych rozwiązań, tak aby tym bardziej uczcić czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Nie oznacza to rezygnacji z pięknych dekoracji czy ulubionych potraw, lecz wystarczy kilka drobnych zmian, aby nasze Święta były bardziej przyjazne środowisku:

Świąteczny stół

Święta sprzyjają obfitości, ponieważ chcemy ugościć naszych najbliższych jak najlepiej. Ale warto dobrze się do tego przygotować i zaplanować zakupy z głową, tak abyśmy nie marnowali jedzenia, które tak pieczołowicie przygotowywaliśmy. Dlatego dobrze jest mieć listę zakupów i trzymać się jej, aby uniknąć impulsywnego kupowania. Przygotowując posiłki, warto zaplanować porcje według liczby gości. Nie gotujmy na zapas, a unikniemy marnowania jedzenia. Gdyby jednak nie udało się nam właściwie zaplanować naszych zakupów, dobrze jest rozeznać, czy w najbliższej okolicy działają tzw. jadłodzielnie, czyli inaczej lodówki społeczne. Można do nich przynosić nadmiar naszych produktów zdatnych do spożycia, z których może skorzystać ktoś inny, a my sami unikniemy ich marnowania.

Ponadto w kuchni można przygotować posiłki, wykorzystując resztki – wszystko zależy od naszej kreatywności. Pamiętajmy również o prawidłowej segregacji odpadów, które wytworzymy. Podczas zakupów zwróćmy jednak uwagę, w co opakowane są produkty, które chcemy kupić. Im mniej warstw opakowań, tym lepiej. Warto również wybierać te, które są opakowane w szkło lub papier – czyli w takie opakowania (lub najlepiej luzem), które łatwiej zostaną poddane recyklingowi. Zamiast kupować gotowe mazurki czy pasztety w opakowaniach, można przygotować je samemu.

Wielkanocne ozdoby

Wielkanoc to również czas ozdabiania domu świątecznymi akcentami. Zamiast plastikowych można wykorzystać te naturalne jak bukszpan, gałązki wierzby, bazie. Warto też sprawdzić, czy nie zostały nam podobne dekoracje z zeszłego roku, tak aby nie kupować nowych. Podobnie wielkanocny koszyczek może mieć w sobie mniej plastiku – do barwienia pisanek można wykorzystać naturalne składniki takie, jak cebula, kurkuma czy buraki. Ponadto w naszym koszyczku mogą się znaleźć produkty, które sami upieczemy czy przygotujemy, jak pieczywo czy ciasta.

Prezenty od serca

W czasach, gdzie mamy wszystkiego pod dostatkiem i mamy łatwy dostęp do różnych rzeczy, coraz większą wartość mają prezenty, które nie są rzeczami tzw. nierzeczowe prezenty. Są nimi bilety na wspólne wyjście do kina, na koncert czy udział w jakim wydarzeniu. Prezenty, które generują wspomnienia a nie kolejne rzeczy.

Wiosna, ach to ty!

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, zamiast kupować nową stylizację „na święta”, może warto zajrzeć do swojej szafy? Czasem bowiem wystarczy odświeżyć ulubioną sukienkę dzięki dodatkowi, który można kupić np. w second-handzie, albo ozdobić marynarkę kolorową apaszką.

Świętowanie Wielkanocy w sposób ekologiczny nie oznacza więc wyrzeczeń. To świadomy wybór, który pozwala połączyć piękno tradycji z troską o naszą planetę. Małe zmiany takie, jak wybór naturalnych dekoracji, przemyślane zakupy czy czas spędzony z bliskimi w naturze, mogą mieć realny wpływ na nasza planetę. Niech te Święta będą nie tylko radosne, ale również świadome.

google_news