Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Świętujmy wspólnie 90. urodziny Mistrza! Benefis Stanisława Janickiego

To będą huczne urodziny w najlepszym stylu. W Bielskim Centrum Kultury zaplanowano uroczysty Benefis Stanisława Janickiego w 90. urodziny Mistrza, od dzieciństwa związanego z Bielskiem-Białą!

10 listopada o 19.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej czeka nas wielkie wydarzenie, którego bohaterem będzie Stanisław Janicki, żyjąca legenda polskiej kultury. Bielszczanie dobrze wiedzą, że to człowiek nietuzinkowy, erudyta, znawca przedwojennego kina i sztuki Japonii. Dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych, szerokiemu gronu widzów jest znany przede wszystkim z kultowego programu telewizji polskiej „W starym kinie”, który prowadził i współtworzył prawie trzydzieści lat. Widzowie starszego, ale i średniego pokolenia pamiętają z pewnością jego ciemne okulary, piękny głos i charakterystyczne, wspaniale brzmiące „R”. Z ogromną wiedzą i swadą wprowadzał nas w meandry przedwojennego kina, przytaczał anegdoty, przedstawiał sylwetki ówczesnych gwiazd. Był gościem w wielu domach, bo całe rodziny zasiadały wówczas przed telewizorem nie tylko po to, by obejrzeć film, ale by posłuchać wspaniałego Redaktora.

– Teraz, czcząc 90. urodziny Mistrza, chcemy podziękować Jubilatowi za Jego wybitny wkład w polską kulturę. Jest bowiem jednym z jej wielkich symboli, a zarazem powodem do dumy dla Bielska-Białej. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tych niezwykłych, muzyczno-filmowych urodzinach. Przed nami wydarzenie, którego nie zapomnimy – mówi Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury.

W utrzymanym w stylu retro koncercie udział wezmą znamienici artyści polskiej sceny muzycznej i aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Utwory przedwojennego kina wykonają: Beata Bednarz, Iza Połońska, Beata Przybytek, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Adam Myrczek, Wojciech Myrczek oraz Zespół Tricolor w składzie: Iwona Loranc, Krzysztof Maciejowski i Jan Stachura. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Maciejowski. Rozmowę ze Stanisławem Janickim poprowadzi z kolei Magdalena Piekorz, która podjęła się reżyserii koncertu.

Bilety dostępne są w kasie BCK oraz na stronie
www.bilety.bck.bielsko.pl

google_news