Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Szachy przy kawie MOKATE

Taki Festiwal tylko w Ustroniu! 11 sierpnia rozpoczyna się największa w Polsce impreza dedykowana miłośnikom królewskiej gry. Festiwal Szachowy „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia” potrwa do 20 sierpnia. W bogatym programie imprezy nie zabraknie ciekawych imprez towarzyszących. W trakcie festiwalu ukaże się specjalny numer gazety „Kurier Ustroński”, która będzie dostępna bezpłatnie.

Tradycyjnie, nie zabraknie gości specjalnych. Tegoroczną imprezę uświetni udział zawodniczek ze światowej czołówki. Do Ustronia przyjadą Marija Muzyczuk – XV mistrzyni świata kobiet w 2015-2016 roku i Anna Muzyczuk – mistrzyni świata w szachach błyskawicznych (2014 i 2016); mistrzyni świata w szachach szybkich w 2016 roku. Na liście startowej widnieje mistrz międzynarodowy Jan Subelj ze Słowenii, który zagra w Turnieju Masters. Za rywala będzie miał m.in. arcymistrza Siniša Dražića z Serbii oraz arcymistrza Pawła Teclafa z klubu KKS Ormuzd Kartuzy.

Całość odbywa się pod specjalnym patronatem prezesa Adama Mokrysza i egidą Grupy Firm Mokate. – Pragniemy, żeby szachy rozwijały się w naszym regionie. Robimy to konsekwentnie od kilkunastu lat. Jest wielu wspaniałych ludzi, którzy uczą grać dzieci w szachy. Są kółka szachowe, działa Akademia Szachowa Mokate, którą powołaliśmy wiele lat temu. Liczba osób poznających arkana królewskiej gry stale rośnie. Mistrzowie są coraz młodsi, niektórzy z nich mają raptem dwanaście lat. Działamy ze wspaniałymi ludźmi i we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym organizujemy wiele turniejów, na które zapraszamy arcymistrzów – mówi prezes Adam Mokrysz.

Od 2016 roku zarządza on Grupą MOKATE, która obecna jest ze swoimi wyrobami na ponad 70 rynkach świata. Przejął sukcesję od rodziców, którzy położyli podwaliny dla polskiej firmy rodzinnej. Firmy, która od ponad 30 lat sukcesywnie buduje swoją pozycję na krajowych i zagranicznych rynkach. Jako prezes Grupy MOKATE, łączy pasję do szachów z mistrzowskim poruszaniem się w świecie biznesu.

Ważną częścią naszej działalności jest łączenie pokoleń. Znakomity przykład stanowi fakt, że w zakładach Mokate często pracują rodzice wraz z dorosłymi dziećmi. Ciągle pojawiają się młode pokolenia, które swoją drogę zawodową chcą związać z nami. I to jest wspaniałe doświadczenie. Tak samo jest w szachach. Co więcej, w szachy może grać cała rodzina, od najmłodszego do najstarszego pokolenia, co w innych dziedzinach czy dyscyplinach sportowych się nie zdarza – podkreśla dr Adam Mokrysz.

Nie jest tajemnicą, że właśnie ta królewska gra zakorzeniona jest mocno w tradycji rodzinnej Mokryszów. – Grał mój dziadek, grał tata, a ja zacząłem grać w wieku czterech lat. Szachy ogromnie mnie pasjonowały. W pewnym momencie zostałem zawodnikiem i grałem w klubie. Podczas studiów ta pasja musiała zostać odłożona na bok, ale później zacząłem popularyzować szachy na krajowym podwórku. Chciałem po prostu podzielić się moją pasją z innymi. Stąd tak duże zaangażowanie Mokate w promocję szachów – podkreśla Adam Mokrysz.

Ustroń zatem po raz czwarty staje się stolicą szachową. Warto przypomnieć, że pierwszy Festiwal Szachowy „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”, odbył się w 2020 roku z udziałem gościa specjalnego, mistrza świata Anatolija Karpowa. W turnieju na ustrońskim rynku zagrał wtedy m.in. polski arcymistrz Jan Krzysztof Duda. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, prezes Adam Mokrysz weźmie udział w symultanie, a tym razem zmierzy się z dwiema mistrzyniami z Ukrainy.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

 

Turnieje szachowe

* OPEN Masters, A, B (11-19.08)

* OPEN C (12-19.08)

* OPEN D (12-19.08)

* Turnieje dla dzieci E, F, G (16-18.08)

* Symultany szachowe „Zagraj z mistrzem”: 12, 13, 14, 16, 17.08 (5 dni) na ustrońskim rynku

* Turniej Przy Kawie Mokate – system MOKATE: 3 rundy po 5 minut, 3 rundy po 10 minut, 3 rundy po 15 minut (15.08)

* Mistrzostwa Polski Górników (15.08)

* Mistrzostwa Polski Energetyków (15.08)

* Mistrzostwa Polski Nauczycieli (15.08)

* Mecz szachowy pokoleń na ustrońskim Rynku (15.08)

* Euroregionalna Młodzieżowa Liga Szachowa (20.08)

* Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów w szachach szybkich (20.08).

Miejsca rozgrywek: Dom Kultury „Prażakówka”, sala gminastyczna Szkoły Podstawowej nr 2 oraz rynek.

Imprezy towarzyszące

* Festiwalowy konkurs plastyczny o tematyce „Szachy łączą pokolenia”;

* Stoiska z artykułami szachowymi (sprzęt, książki, pamiątki, itp.);

* Szachy ogrodowe rozłożone w mieście;

* Otwarcie festiwalu: „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”. Występ zespołu Tekla Klebetnica (12.08, 19.00 – rynek);

* Występ Elvisa Presley (Krzysztof Ster) w eskorcie pojazdów milicyjnych i policyjnych (13.08, 18.00 – rynek);

* Mecz piłkarski: Szachiści kontra parlamentarzyści (15.08, 15.00 – Stadion Miejski);

* Turniej piłkarski drużyn 5-osobowych, grupa do 12 lat (15.08, 10.30 – Stadion Miejski);

* Dzień Wojska Polskiego: Koncert Patriotyczny – występ zespołu Winyl Band (15.08, 19.00 – rynek);

* Szachiści tańczą w Ustroniu – nauka tańca połączona z dyskoteką (13.08–18.08, 18.00 – rynek);

* Spacer szachistów do Doliny Gościradowca szlakiem pierwszych letników (18.08);

* Mecz Szachowy Pokoleń (18.08, 15.00 – rynek);

* Zakończenie turniejów szachowych masters i open. Występ zespołu Jumbo Africa (19.08, 19.00 – amfiteatr).

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gdzie rodziny
gdzie rodziny
11 miesięcy temu

Pan prezes raczej promuje na zdjęciu budynek firmy