Sport Cieszyn

Szachy wracają do Pogwizdowa

Fot. Michał Cichy

Początek roku przynosi dobrą wiadomość dla miłośników królewskiej gry w regionie.

Po kilkuletniej przerwie zaczęła znów działać przy klubie Olza Pogwizdów sekcja szachowa.

– Zebrała się grupa osób dla których szachy to prawdziwa pasja i chcących się tą pasją podzielić z innymi. Tym sposobem nasz nieodżałowany pasjonat szachów ś.p. pan Marian Solarz, który przez wiele lat uczył młode pokolenia tej gry, organizował turnieje szachowe w naszej miejscowości doczekał się kontynuatorów tradycji szachowych na naszym terenie. Dzięki życzliwości władz samorządowych naszej gminy zaczęliśmy od 1 stycznia 2023 roku realizować projekt ,,Szachy – ucz się i graj” – skierowany do dzieci i młodzieży, którą tą drogą pragniemy zaprosić na zajęcia szachowe, które dzięki życzliwości p. dyrektor GOK w Hażlachu odbywać się będą w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Pogwizdowie. Jakie mamy plany? Zapraszamy na regularne treningi szachowe wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych. Zapraszamy dorosłych , młodzież i dzieci. Treningi dostosujemy dla różnych poziomów zaawansowania. Nauczymy grać w szachy i damy możliwość udziału w regularnych rozgrywkach ligowych czy też w turniejach – mówi prezes klubu Olza Pogwizdów Andrzej Kłoda.

Osobą odpowiedzialną za sekcję szachową w naszym klubie jest p. Ireneusz Glajc, który wyjaśnia nam zamiary sekcji na najbliższą przyszłość. Po feriach zimowych ma się odbyć szerszy nabór członków wśród dzieci i młodzieży. Pierwsze treningi odbywać się będą w GOK-u, a po jakimś czasie młodzi ludzie, którzy będą swoja przyszłość wiązać z szachami, będą brani pod szyld klubu. Sekcja ma już za sobą pierwszy lokalny turniej ,,Szachy z goleszowskim GOK- iem” z udziałem zawodników reprezentujących Olzę Pogwizdów, o którym pisaliśmy TUTAJ. Jak wypadli? W gronie 18 zawodników II miejsce zajął Piotr Tomczyk, III – Eugeniusz Cieślar, X – Paweł Żyła. Przed nimi start w ,,Drużynowych Mistrzostwach Śląska SENIORÓW – I Liga ”.

– Celem naszego klubu i stowarzyszenia jest tworzenie warunków – dla mieszkańców naszej miejscowości i nie tylko – do uprawiania różnych dyscyplin sportu oraz wspieranie pożytecznych inicjatyw z dziedziny sportu zgłaszanych przez mieszkańców Pogwizdowa. Na tyle na ile możemy pomóc jako klub pomagamy i wspieramy. Tak więc życzymy naszej nowej sekcji wszystkiego dobrego i sukcesów i wychowanie nowego Magnusa Carlsena – dodaje Kłoda.

google_news