Porady i inspiracje

Szafa ubraniowa – nim ją wybierzemy, odpowiedzmy sobie na kilka pytań

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy. Jednym z jego obowiązków jest także udzielenie pracownikowi szafy BHP. O czym warto pamiętać wybierając szafy ubraniowe dla pracowników? Podpowiadamy poniżej.

Czym są szafy ubraniowe?

Szafy ubraniowe to meble metalowe, które są przeznaczone do szatni dla pracowników. Są wykorzystywane także w innych miejscach np.: w obiektach sportowych, placówkach medycznych, a także instytucjach publicznych. Służą do przechowywania ubrań roboczych, butów roboczych, a także akcesoriów roboczych i prywatnych. Mają chronić odzież oraz przedmioty przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem. Standardowe szafy BHP składają się z komory ubraniowej, drążka na wieszak oraz półki na różne akcesoria i przedmioty.

Czy konieczne jest korzystanie z szafy ubraniowej w szatni pracowniczej?

Stosowanie szaf BHP w szatniach pracowniczych jest uregulowane rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, ze zm.).  Szafka ubraniowa musi znaleźć się w:

  • Szatni odzieży własnej,
  • Szatni wieszakowej,
  • Szatni odzieży roboczej i ochronnej,
  • Szatni podstawowej,
  • Szatni przepustowej.

Według obowiązujących przepisów szafki BHP powinny być wykonane z materiałów stalowych, a ich wymiary muszą wynosić: 1800 X 400 X 440 mm.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając meble metalowe takie jak szafki BHP?

Decydując się na meble metalowe do szatni pracowniczej, zwróć uwagę na to, czy jej wymiary oraz elementy są zgodne z przepisami. Sprawdź także jak są wykonane, czy są trwałe oraz odporne na korozje. Jeśli chcesz uniknąć osadzającej się korozji na nich, wybierz szafki BHP wykonane z blachy cynkowej lub czy jest malowana proszkowo.

Jakie są rodzaje szaf ubraniowych dla pracowników?

Dostępne są różne rodzaje szaf metalowych. Wyróżnia się:

  • Klasyczne, wąskie szafki BHP zamykane na zamek;
  • Szafy ubraniowe w kształcie litery L wyposażone w praktyczne haczyki oraz półki
  • Szafki skrytkowe to meble metalowe, które składają się z kilku osobno zamykanych skrytek
  • Szafa śniadaniowa jest meblem o charakterystycznej budowie. Wykorzystywany jest prawie we wszystkich zakładach pracy, stołówkach, bufetach pracowniczych. Szafa śniadaniowa jest używana także w zakładach karnych. Składa się z kilku skrytek, które są przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych. Można przechowywać w nich także małe przedmioty
  • Szafy socjalne są wykorzystywane w miejscach pracy, a także w miejscach użytku publicznego. Jej szczególnym typem jest szafa gospodarcza. Zamykana jest na klucz i wyposażona w dodatkowe akcesoria: półki oraz haczyki

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom szafek BHP. Wybierając szafkę ubraniową, zwróć uwagę na to, aby była dostosowana do potrzeb Twoich pracowników oraz charakteru pracy, którą wykonują.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments