Wydarzenia Bielsko-Biała

Szczyrk: Kurort odzyskuje blask

To już pewne, że meta trzeciego etapu 74. Tour de Pologne będzie zlokalizowana pod hotelem Orle Gniazdo w Szczyrku. Mało tego, kurortem interesują się też organizatorzy ekstremalnej imprezy biegowej Runmageddon. A nawet … Chińczycy.

Finisz pod Skrzycznem

Kolarze pojawią się w Szczyrku 21 lipca, po tym jak kilka godzin wcześniej wyjadą z Jaworzna. Na teren powiatu bielskiego wjadą w Zasolu Bielańskim, a potem pomkną przez Pisarzowice, Bielsko-Białą, Wilkowice, Buczkowice, aby finiszować pod Skrzycznem. Choć do kolarskiego wyścigu zostało jeszcze trochę czasu, w bielskim Starostwie Powiatowym już odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli służb, które będą zabezpieczały wydarzenie. Nad właściwym zabezpieczeniem imprezy radzili też przedstawiciele gmin, przez które wyścig przejedzie, specjalista do spraw sportu z ramienia starostwa oraz urzędnicy z Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej.

Morderczy wyścig

Organizatorzy Runmageddonu reklamują swoją imprezę jako morderczy wyścig po ekstremalnym torze przeszkód. Na uczestników czeka błoto (foto), woda, ogień, skośne i pionowe ściany oraz zasieki i okopy. W Szczyrku biegacze mają rywalizować na 6-kilometrowym dystansie z 30 przeszkodami lub 21-kilometrowej z aż 70 przeszkodami. W zmaganiach miałoby wziąć udział 4,5 tysiąca zawodników, których zagrzewałoby do walki 4 tysiące kibiców. Głównej imprezie towarzyszyłaby jej dziecięca odmiana, z czterema setkami zawodników. Runmageddon to również treningi organizowane w kurorcie przed tym wydarzeniem, szereg imprez towarzyszących w czasie jego trwania, a na zakończenie… after party dla zawodników. Na temat biegu rozmowy jeszcze trwają. Jeżeli obie strony się dogadają, impreza odbędzie 21-22 października.

Trening przed Pekinem

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Szczyrku burmistrz Antoni Byrdy zdradził kolejną sensacyjną wieść dotyczącą kompleksu skoczni narciarskich (foto): – Pojawiła się propozycja z dwu chińskich prowincji. Reprezentacja tamtejszych skoczków narciarskich chce się przygotowywać do olimpiady w Pekinie (4-22 lutego 2022 roku – przyp. red.) właśnie u nas. Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku przedstawił swoją kontrpropozycję – szkoleniową i dotyczącą zaplecza. Chińczykom się spodobało!

10 i 11 lutego tego roku Szczyrk po raz pierwszy gościł dużą zimową imprezę – SnowFest Festival, która przeniosła się tam z Zakopanego. Snowboardziści i narciarze konkurowali ze sobą, wykonując powietrzne ewolucje na specjalnej rampie na zboczu góry Skalite, a obok – w amfiteatrze – grały zespoły muzyczne.

Już nie skansen

W minionym sezonie zimowym otworzył podwoje nowy ośrodek narciarski ulokowany na zboczu góry Beskid. Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich właśnie modernizuje pierwszy odcinek kolejki na Skrzyczne. W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim ruszyły inwestycje, które do 2019 roku mają całkowicie zmienić oblicze tej stacji. Dzięki temu czasy, kiedy Szczyrk był nazywany narciarskim skansenem powoli odchodzą w zapomnienie, a kurort staje się łakomym kąskiem dla organizatorów wszelkiej maści imprez – i nie tylko. Oby tak dalej…

google_news
kb_zpora
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments