Rząd ostro zabrał się za kompleksowe uregulowanie gospodarki ściekowej prowadzonej w przydomowych gospodarstwach. Posiadacze szamb i przydomowych oczyszczani ścieków muszą mieć się na baczności, jeśli prowadzą tę gospodarkę w sposób “wadliwy”.
Wynika to ze zmian w polskim ustawodawstwie, które zostało w tej kwestii dostosowane do unijnej dyrektywy zwanej potocznie ściekową. Wprowadza ona – jak czytamy- mechanizmy mobilizujące i sankcyjne w zakresie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków ujętych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Co to oznacza ? Od 1 stycznia 2023 samorządy mają obowiązek kompleksowej kontroli zbiorników bezodpływowych oraz oczyszczalni ścieków funkcjonujących w przydomowych gospodarstwach na terenie danej gminy. Przy czym poszczególne samorządy przygotowują się do realizacji tego zadania w różny sposób. Przykładowo w Szczyrku ruszyła właśnie akcja zbierania zgłoszeń od mieszkańców eksploatujących przydomowe instalacje ściekowe.
Jednocześnie tamtejsi urzędnicy uświadamiają mieszkańców, że ewidencja oraz kontrola szamb i oczyszczalni obejmować będzie takie kwestie jak :
– określenie liczby właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe oraz liczba osób zameldowanych w nieruchomości;
– liczby zawartych umów na wywóz ścieków przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
– częstotliwość opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych;
– ilości pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji;
– badanie protokołów szczelności szamb i oczyszczalni przydomowych (dotyczy nowo wybudowanych zbiorników);
– analiza kopi badań ścieków z oczyszczalni przydomowych przeprowadzonych przez laboratorium akredytowanym (dotyczy wyłącznie oczyszczalni przydomowych, które odprowadzają ścieki do ziemi lub do urządzeń wodnych, w ilości przekraczającej średniorocznie 5 m3/dobę).
Samorządy mają obowiązek przeprowadzić taką kontrolę nie rzadziej niż co 2 lata w każdym gospodarstwie (!), które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej, pod rygorem kary administracyjnej od 10 000 do 50 000 złotych.
W Szczyrku obowiązek zgłoszenia do ewidencji posiadanych szamb i oczyszczalni przydomowych przez mieszkańcó (służy do tego specjalny formularza) upłynie 30 czerwca.
Każdy zainteresowany musi też pamiętać o zawarciu umów na wywóz ścieków oraz posiadać rachunki potwierdzające regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości zgodną z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Czyli właściciele domów jednorodzinnych mogą spać spokojnie jeśli mają swoją ” przydomową oczyszczalnie ścieków ” . Wszak 5 kubików na dobe chyba nikt nie zużywa i kontrola mija boczkiem taki domek. BRAWO BRAWO