Wydarzenia Bielsko-Biała

Szkło połączy stare z nowym

Mirosław Nizio – w bielskim Kino Studio – opowiedział dzisiaj o projekcie, który okazał się najlepszy w konkursie na koncepcję architektoniczną i ekspozycyjną Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstanie przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych.

Wyniki ogłoszono 10 stycznia. Numerem jeden okazała się propozycja warszawskiej pracowni architektonicznej Nizio Design International, której Mirosław Nizio jest jej założycielem i właścicielem.

Centrum będzie łączyło stare (kamienica, w której mieści się SFR przy ulicy Cieszyńskiej 24) z nowym (budynek o trójkątnym kształcie, który powstanie na bazie kina). Łącznikiem będzie szkło: przeszklona zostanie ostatnia kondygnacja kamienicy, łącznik pomiędzy historycznym a nowym budynkiem oraz dolna część tego ostatniego. Do muzeum będzie wchodziło się od skrzyżowania ulic Cieszyńskiej i Lompy. Projekt przewiduje, że wejście będzie podświetlone i – z tego powodu – rzucające się w oczy za dnia i po zmroku. W nowym budynku znajdzie się część ekspozycyjna, pokazująca historię – nie tylko bielskiej – animacji oraz część warsztatowa, w której zwiedzający będą mogli – między innymi – stworzyć swój własny film animowany. Z tyłu, za budynkami, powstanie zielony, interaktywny park zachęcający do zabawy i spędzania wolnego czasu. Jego najniższą część zajmie plac, służący za widownię (architekt określał to miejsce jako audytorium). Zgromadzeni tam widzowie będą mogli oglądać projekcje wyświetlane na zachodniej elewacji nowego budynku.

Prezentacja była jednocześnie otwarciem wystawy prac, które napłynęły na konkurs. Można ją oglądać w Kino Studio.

Autorką fotoreportażu jest Beata Stekla. 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments