Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

“Szkoła latania” – kultowy komiks o przygodach Kajka i Kokosza

„Kajko i Kokosz” to kultowa w Polsce seria komiksów autorstwa Janusza Christy. Kojarzy ją chyba praktycznie każdy, kto urodził się przed 2000 rokiem, ale nie tylko. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać, a doskonałym wprowadzeniem do świata „Kajko i Kokosza” może być „Szkoła latania”, będąca jednym z najpopularniejszych komiksów Christy.

Kim jest Janusz Christa?

Janusz Christa to polski autor komiksów oraz scenarzysta. Jego najpopularniejszym dziełem jest seria komiksów „Kajko i Kokosz”. Urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, natomiast zmarł 15 listopada 2008 roku w Sopocie. W 1972 roku ukazał się pierwszy komiks z serii „Kajko i Kokosz”, czyli „Złoty Puchar”. Przestał tworzyć w latach 90., kiedy pogorszył się znacznie jego stan zdrowia.

Wielokrotnie komiksy Janusza Christy próbowano przenieść na srebrny ekran. Nowy plan na serię „Kajko i Kokosz” ma Netflix, który również zamierza zekranizować komiksy Christy.

Kajko i Kokosz

„Kajko i Kokosz” jest kultową w Polsce serią komiksów, opowiadających o tytułowych bohaterach: Kajko i Kokoszu. Obaj są słowiańskimi wojownikami, którzy muszą mierzyć się z siłami wroga – Hegemona oraz Kaprala. Do tej pory wydanych zostało 14 komiksów autorstwa Janusza Christy oraz 3 komiksy napisane przez innych autorów.

Do tej pory powstały następujące komiksy z serii “Kajko i Kokosz”:

– “Złoty Puchar”

– “Szranki i konkury”

– “Woje Mirmiła”

– “Szkoła latania”

– “Wielki turniej”

– “Na wczasach”

– “Zamach na Milusia”

– “Skarby Mirmiła”

– “Cudowny lek”

– “Festiwal czarownic”

– “Dzień Śmiechały”

– “W krainie borostworów”

– “Mirmił w opałach”

– “Urodziny Milusia”

Po śmierci Christy powstała nowa seria, opowiadająca o przygodach Kajko i Kokosza, napisana przez innych ludzi. W jej skład wchodzą następujące komiksy:

– “Obłęd Hegemona”

– “Łamignat Straszliwy”

– “Królewska Konna”

Szkoła latania

Jeden z komiksów z serii „Kajko i Kokosz”. „Szkoła latania” jest jednak komiksem specjalnym, gdyż w 2016 roku zdecydowano, że będzie on lekturą szkolną dla klas IV podstawowych, dzięki czemu jest to pierwszy komiks w historii Polski, który stał się lekturą szkolną. Na jego podstawie została opracowana również gra komputerowa. Poza tym „Szkoła latania” jest również pierwszym komiksem z serii, w którym pojawili się Zbójcerze.

Jeśli jesteś zainteresowany twórczością Janusza Christy oraz jego najsłynniejszą serią, sięgnij po “Szkołę latania” i przeżyj fascynującą przygodę z Kajkiem i Kokoszem, która stanowi świetne wprowadzenie do dalszych historii z udziałem tej dwójki ciekawych i sympatycznych bohaterów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
8 dni temu

Z tym lataniem trzeba uważać żeby jakiś psychopata nie odblokował spadochronu zapasowego