Nie od dziś wiadomo, że warto się szkolić. Nie oznacza to jednak, że należy uczyć się wszystkiego. Agile jest jedną z najpopularniejszych obecnie metod zarządzania w branży IT. Dlatego zdecydowanie warto zastanowić się, czy warto inwestować swój czas i pieniądze w tą kompetencję. Nawet jeśli nie jesteśmy z tej konkretnej branży.
Czym właściwie jest Agile?
Jak wcześniej wspomniano, jest te metoda zarządzania projektami w IT. Opiera się na tzw. sprintach, czyli ściśle określonych i ustandaryzowanych przedziałach czasowych. W trakcie sprintów zespół pracuje nad konkretnym fragmentami, które na koniec każdego okna muszą już przynosić wartość dla klienta. To oczywiście jest bardzo duże uproszczenie i czysta teoria. Podobnie jak fakt, że stosowana jest wyłącznie w branży informatycznej. Jeśli dobrze przyjrzymy się zasadom innych technik zarządzania, zauważymy dużo podobieństw przede wszystkim w automotive. Ponadto samo Agile jest bardzo logiczne, a właściwie jest tym co logika nam podpowiada w kontekście sprawnej pracy. Na pierwszy rzut oka, cała metodologia wydaje się bardzo przydatna i warto się nad nią pochylić.
Czy specjalne szkolenie jest potrzebne?
W teorii żeby zacząć z wiedzy korzystać, najpierw należy ją przyswoić. To nawet nie jest teoria, tak mówi zdrowy rozsądek. Nie mówi jednak jak tą wiedzę mamy zdobyć, jaki jest nadrzędny cel. Wiele i w tej kwestii zależy od tego, po co nam Agile, właściwie dlaczego nam się wydaje, że jest nam potrzebny. Może być to zwykły wymóg pracodawcy, w takim wypadku nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Może być to chęć podniesienia kompetencji. Tutaj temat odrobinę się komplikuje, bo czy zależy nam bardziej na wiedzy czy samym dokumencie. Jeśli jesteśmy głodni wiedzy, możemy zgłębiać ją również sami. Jeśli zależy nam na certyfikacie, powinniśmy bardziej skupić się na tym kto go wystawia, niż za co.
Aczkolwiek, jeśli połączymy dobrego trenera z wartościowym szkoleniem bez wątpienia nie stracimy na tym. Może szkolić się chcemy tylko dlatego, że to modne. W każdym razie wiele czynników musi być wziętych pod uwagę.
Szkolić czy nie szkolić?
Prawda jest taka, że każde szkolenie czy to na własną rękę, poprzez studiowanie podręczników lub poszukiwania w internecie, czy też pod okiem trenera, zawsze będzie miało sens. Nawet jeśli szkolenie agile nie przypadnie nam do gustu lub organizacja gdzie tą wiedzę chcemy wykorzystać nie jest przygotowana na to, to bez wątpienia będzie to korzyść dla nas. Im więcej wiemy tym bardziej wartościowi i atrakcyjni będziemy na rynku pracy. Tym większe będzie poczucie naszej wartości. Agile przez swoją klarowność jest bardzo sensowną drogą jeśli chcemy rozwijać siebie i swoją organizację. Podstawowe zasady będą nam się wydawały bardzo logiczne i dlatego łatwe do zaakceptowania i wdrożenia, szczególnie jeśli mamy wpływ na kształtowanie firmy.
Całkiem subiektywnie, niezależnie czy chcemy się stosować do zasad Agile czy nie, zawsze warto poszerzać swoje horyzonty, w tym wypadku szansa za pozytywny wpływ jest bardzo duża. Wiedza zawsze może wyjść nam na korzyść.