E-edukacja Cieszyn

Historyczne zmagania w Cieszynie

Już po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny „Przenieść Polskość przez mrok okupacji…”. Edycja była wyjątkowa, gdyż wypadała w 80. rocznicę powołania Armii Krajowej.

Celem konkursu było uczczenie pamięci obrońców Ojczyzny. Uczestnicy konkursu musieli przygotować się z materiału źródłowego, dotyczącego działalności ruchu oporu na Śląsku Cieszyńskim. I tak do rywalizacji stanęli uczniowie ośmiu szkół podstawowych z Cieszyna, Skoczowa oraz Bażanowic. Uroczystości rozpoczęła Katarzyna Surzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Grzegorz Księżyc, nauczyciel historii, wygłosił wykład dotyczący Armii Krajowej, natomiast szkolny chór zaprezentował patriotyczne pieśni m.in. Hymn Armii Krajowej, „Idą leśni”, „Serce w plecaku”, „Deszcz Jesienny” czy „Kołysanka leśna”.

Uczestnicy zmierzyli się ze sobą w trzech kategoriach: wiedzy, w części multimedialnej i plastycznej. I tak najlepszą wiedzą wykazali się Paweł Zamirski i Maksym Osak z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Cieszynie. Na podium stanęli: na drugim miejscu Antoni Surzycki i Maksymilian Krzemiński ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie oraz na trzecim drużyna Alexander Heriban i Paweł Beczała ze Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach.

W kategorii multimedialnej zwyciężyła Malwina Dzierbanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie. Drugi był Kamil Kantor ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie, a trzeci Patryk Przeczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie. W kategorii plastycznej najlepsza okazała się Emilia Raczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie. Drugi Był Robert Gaszek z SP nr 1 w Cieszynie, a trzecia Wiktoria Żwak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie. Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Choroba (Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie) oraz Pola Skupień (Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie). Laureatem konkursu została Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments