Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Szopki i żłóbki nie wszędzie. Jak luteranie świętują Boże Narodzenie?

Fot. Pixabay.com

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jedne z najradośniejszych świąt w całym roku kościelnym. Luteranie, podobnie jak rzymscy katolicy, w te dni zwykle licznie gromadzą się w kościołach i kaplicach, aby dziękować Bogu za Jego Syna.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którego najwięcej członków mieszka na Śląsku Cieszyńskim, przybliża, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w domach i świątyniach luterańskich.

– W Wigilię Bożego Narodzenia, w zależności od regionu, nabożeństwa odbywają się przed lub po kolacji wigilijnej. Odczytywane są fragmenty Pisma Świętego dotyczące narodzin Jezusa i znaczenia tego wydarzenia dla ludzi. W niektórych parafiach, podczas nabożeństw dzieci recytują słowa proroków zapowiadające przyjście Jezusa. W kościołach pojawiają się choinki, nie ma jednak szopek czy też żłóbka. Szopka jest ewangelikom znana, pojawia się w luterańskich domach czy podczas jasełek, ale ten symbol pokazuje, że pojawiło się na świecie dziecko, nie mówi bezpośrednio o tym, co Chrystus uczynił dla ludzi, tymczasem święta Bożego Narodzenia powinny mówić o zbawieniu, o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa – wyjaśnia Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Kolacja wigilijna u ewangelików rozpoczyna się czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza, opowiadającej o narodzeniu Jezusa, a także modlitwą. Na stole leży Biblia i płoną świece, często Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ekumenicznej akcji prowadzonej przez cztery organizacje: luterańską i reformowaną Diakonię, rzymskokatolicki Caritas i prawosławny Eleos. Świeca zachęca do myślenia o drugim człowieku i pomocy potrzebującym dzieciom. Dochód ze sprzedaży przekazywany jest na projekty pomocowe dla dzieci i najuboższych rodzin.

W luterańskich domach obecne są także polskie zwyczaje wigilijne oraz symbole związane z Bożym Narodzeniem takie jak ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem, wolne nakrycie, spożywanie postnych potraw i wspólne śpiewanie kolęd, wiele zależy jednak od lokalnych zwyczajów. W Wigilię nie ma obowiązku zachowywania postu.

– Pod choinką można odnaleźć często prezenty. Zwraca się jednak uwagę na to, że najwspanialszym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga, jest Jezus Chrystus, którego narodziny wspominamy w okresie świąt i na którego powtórne przyjście nadal jako chrześcijanie czekamy. Dla luteran zarówno choinka, jak i inne zwyczaje bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę tego, co jest centralną prawdą tych świąt – Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość – tłumaczy Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Szczególny charakter mają nabożeństwa świąteczne, odbywające się wczesnym rankiem, 25 grudnia o godz. 5.00, zwane „jutrzniami”, mające miejsce najczęściej właśnie na Śląsku Cieszyńskim. Jutrznia to nawiązanie do rozjaśniającego mrok światła, które ujrzeli w nocy pasterze udający się do Betlejem.

 

google_news