Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Szpital Śląski jak filtr epidemiologiczny. Nowe inwestycje za blisko 8 mln zł

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Blisko 8 mln zł unijnego dofinansowania pozyskał Szpital Śląski w Cieszynie. Zwycięski projekt zakłada wzmocnienie możliwości szybkiego i sprawnego reagowania na zagrożenia epidemiczne w przyszłości. Dotacja zostanie przeznaczona na wykonanie prac budowalnych wpływających na bezpieczeństwo pacjentów z objawami chorób zakaźnych, jak i personelu medycznego. Zrealizowane zostaną także zakupy specjalistycznego sprzętu oraz wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej.

Szpital Śląski w Cieszynie stale podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń medycznych. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz personelu medycznego realizowane są kolejne projekty, m.in. wykonywane są prace modernizacyjne oddziałów i jednostek placówki oraz inwestycje w specjalistyczny sprzęt medyczny. Teraz cieszyński szpital pozyskał nowe pieniądze z funduszy unijnych. Placówka uzyskała dotację w wysokości 7 988 000 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Priorytetem w działalności Szpitala Śląskiego jest stałe podnoszenie standardów leczenia. Okres pandemii i nierównej walki z koronawirusem ukazał, jak istotne jest zabezpieczenie szpitala przed zagrożeniem epidemicznym. W obliczu pojawiających się chorób zakaźnych niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i zasoby. W tej kwestii istotnym jest także przygraniczne położenie naszej placówki. Szpital Śląski musi być przygotowany do pełnienia roli filtra epidemiologicznego. To potwierdza słuszność i potrzebę realizacji tego projektu – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Celem projektu Szpitala Śląskiego jest unowocześnienie istniejącej infrastruktury placówki w zakresie chorób zakaźnych i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki leczenia tych chorób, w tym Covid-19 i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W ten sposób szpital będzie w pełnej gotowości do reagowania na różnego rodzaju zagrożenie epidemiczne w przyszłości. W ramach inwestycji lecznica zrealizuje prace budowlano-remontowe oraz zakupi specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony do skutecznej terapii w chorobach zakaźnych oraz wyroby medyczne i środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

– Zaplanowane przez nas działania w ramach unijnego projektu są kluczowe w zakresie skuteczności leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi, ale także ze względu na zapewnienie bezpiecznych warunków innym, hospitalizowanym pacjentom i personelowi medycznemu. Prace modernizacyjne przyczynią się również do zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu chorób zakaźnych – powstanie więcej łóżek dostosowanych do leczenia tego typu chorób. Ponadto możliwa będzie także równoczesna hospitalizacja większej liczby chorych wymagających izolacji – wskazuje Adam Śliż, zastępca dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Inwestycja, oprócz podniesienia komfortu i poziomu bezpieczeństwa pacjentów, jak i personelu medycznego, zmniejszy także obciążenie kadry związane z przygotowaniem warunków hospitalizacji. W czasie pandemii personel wobec rosnącego zapotrzebowania na kolejne miejsca dla pacjentów z Covid-19 musiał przekształcać kolejne łóżka w tzw. łóżka covidowe. Po zakończeniu realizacji projektu przybędzie miejsc dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. W wyremontowanej infrastrukturze będą realizowane wyłącznie świadczenia finansowane ze środków publicznych.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments