Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Szpital Śląski ma lądowisko dla helikopterów LPR. Na dachu

Fot. Krzysztof Marciniuk

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił nowoczesne lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia nałożonymi na wszystkie szpitale posiadające Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Szpital Śląski w Cieszynie został zobowiązany do realizacji tej inwestycji. W przeciwnym wypadku, bez lądowiska cieszyńska placówka musiałaby zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy, obsługujący niemal 33 tys. pacjentów rocznie i przekształcić go w Izbę Przyjęć, tracąc kwotę 5,5 mln złotych rocznie ze swojego budżetu.

Szpital Śląski w Cieszynie właśnie ukończył budowę lądowiska wyniesionego na Pawilonie Łóżkowym dla śmigłowców ratunkowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To jedna z najważniejszych inwestycji w historii szpitala, dzięki której staje się jednym z najnowocześniejszych w tym zakresie szpitali w Polsce.

–  Szpital Śląski w Cieszynie, w myśl przepisów, do końca 2020 roku musi dysponować lądowiskiem. Udało nam się z sukcesem zrealizować tę ważną inwestycję w terminie. Lądowisko daje możliwość niesienia natychmiastowego ratunku pacjentom, którzy będą transportowani bezpośrednio do SOR, gdzie uzyskają pomoc w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Zyskane dzięki temu cenne minuty mogą decydować o życiu pacjenta – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Koszt budowy cieszyńskiego lądowiska bez doposażenia SOR-u to 7,4 mln zł. Prawie 3,1 mln stanowiły środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast wsparcie z budżetu państwa wyniosło blisko 1,5 mln zł. Razem z modernizacją SOR-u inwestycja kosztowała prawie 11,2 mln zł.

Zdjęcia: Krzysztof Marciniuk

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa ja ja ja
Pepa ja ja ja
5 miesięcy temu

Hems dysponuje się na miejsce zdarzenia i na pewno nie polecą do Ceszyna,Jadąć z poszkodowanym w ciężkim stanie do Cieszyna idiotyzm totalny i ryzyko.Choć w sumie Cieszyn ma SOR to w zasadzie każdy pacjent ma tam trafić a tam niech się martwia ze nie ma np. neurochirurgi,brak chir.dziecięcej ,to i wykorzystają lądowisko aha tak to bydzie.

Fidelus Castro
Fidelus Castro
5 miesięcy temu

Czarny z kropidłem był ???

Bolek
Bolek
5 miesięcy temu
Reply to  Fidelus Castro

Cię pokrpic

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Zbudowali lądowisko a co będzie jak na niego nasypie pół metra śniegu???Czy sam budynek utrzymie tyle ton?
Tak na marginesie – pacjęci z urazami wielonarządowymi i tak są transportowani do Bieska ,Katowic albo Sosnowca. W Szpitalu Śl. nie będzie miał kto się zająć takim pacjętem.

Hanna
Hanna
5 miesięcy temu

Budowa lądowiska na dachu to świetna decyzja, ponieważ każda minuta życia pacjenta jest bardzo cenna, a w taki sposób pacjent zostanie szybko przetransportowany na SOR. Brawo dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie!

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Hanna

Pacjentem będzie najczęściej chyba poszkodowany w wypadku, nieliczne przypadki inne. Obsługiwanych 33 tys. pacjentów rocznie nie będą przecież w zdecydowanej przewadze pacjentami helikoptera. O to chodzi DW niżej w komentarzu aby w Szpitalu Śląskim zająć się nakładami na działalność podstawową.

Berta
Berta
5 miesięcy temu

Oj, oj. Nie nauczyli w szkole czytać tekstu ze zrozumieniem

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Berta

A może jest tak, że zamiast nauczyć czytać w szkole tekst ze zrozumieniem należałoby nauczyć logiki budowania przepisów. 3,1 plus 1,5 nie daje 7,4 mln. Do 11,2 mln też daleko, skąd pieniądze?

Bolek
Bolek
5 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nie z twojej kieszeni.

Adzi
Adzi
5 miesięcy temu

Zamiast lądowiska lepiej by przyspieszyli kolejki do specjalistów

DW
DW
5 miesięcy temu

Szkoda, że nie dbacie tak samo o oddziały szpitalne jak o budowanie lądowiska.
Ciekawe komu będzie służyć skoro Szpital ma się tak źle.
Bajeczki o oddziale chirurgii dziecięcej od początku dobrze wam wychodzą, tak samo jak bajery o oddziale, który rzekomo miał powstać w miejsce chirurgii dziecięcej, a jest kolejną medialną bujdą.
Spiski z władzami miasta i nic więcej.