Wydarzenia Żywiec

Szpital Żywiec: Co miesiąc milion w plecy. Tak się nie da!

Szpital Żywiec. Fot. Paweł Szczotka

Sytuacja finansowa nowego Szpitala Żywiec jest bardzo zła, wręcz dramatyczna! Słowa te padły z ust Wadima Kurpiasa, dyrektora zarządzającego fi rmą InterHealth Canada w Polsce, która prowadzi nowy szpital. Jak podkreśla dyrektor, miesięczna strata placówki to około miliona złotych. Wadim Kurpias nie ukrywa, że obecnie nie ma mowy o żadnych zyskach, a marzeniem jest zbilansowanie się na „zero”. Przy optymistycznym trendzie i nowych usługach w Szpitalu Żywiec może się to zdarzyć dopiero za dwa lata!

Dyrektor Wadim Kurpias wraz z dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzatą Świątkiewicz pojawili się na niedawnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego i szczegółowo omawiali obecną sytuację finansową nowego szpitala.

Nie da się ukryć, że Żywiec ma najgorsze finansowanie z NFZ w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Obecne finansowanie z NFZ na szpital nie wystarcza na pokrycie obecnych usług. NFZ odmawia nam poprawienia ryczałtu, twierdząc, że jak tak zrobi, to przyjdzie innych stu chętnych, którzy będą chcieli większe dofinansowanie. W porównaniu do innych szpitali placówka w Żywcu jest niedofinansowana na poziomie 3 mln zł miesięcznie! Firma InterHealth nie ma obecnie żadnego zysku z prowadzenia szpitala. Gra idzie o to, aby zbilansować szpital, by było na „zero”. Gdy InterHealth przejmował szpital od Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, miesięczna strata wynosiła około 1,5 mln zł. Obecnie poziom miesięcznej straty to około 1 mln zł. Łatwo policzyć, że w skali roku to co najmniej 12 mln zł. Sytuacja jest bardzo zła, jeśli nie dramatyczna. Nie bójmy się tego powiedzieć! – stwierdził dyrektor Wadim Kurpias.

JAKIE PODWYŻKI?!

Dodał, że jeśli wszystko pójdzie pozytywnie, jest szansa, by szpital zbilansował się na „zero” w ciągu dwóch lat.

Zależy to od rozwoju posiadanych usług, otwarcia oddziału neurologii, gdzie brakuje specjalistów, kontraktowania kolejnych oddziałów i przychodni. NFZ mówi, że nie zwiększy nam ryczałtu i dlatego musimy szukać innych wyjść. Trend jest wzrostowy, ale co chwila dostajemy strzał w plecy, a to nowe koszta, a to nie chcą nam oddać 600 tysięcy złotych za procedury ratujące życie. Tak się nie da! Nie stać nas na pokrycie bieżących płatności. Gdyby ZUS nie wyraził zgody na przesunięcie płatności składek, już byśmy leżeli i kwiczeli! W ciągu dwóch lat musimy „dosypać” do projektu ponad 20 mln zł. Musimy znaleźć te pieniądze, a nie zanosi się na zwiększenie ryczałtu z NFZ. W planach mamy dokończenie połowy trzeciego piętra w budynku szpitala, gdzie koszt szacujemy na 15 mln zł. Do tego dochodzi wyposażenie za szacunkowe 10 mln zł. Do wydania będzie w sumie 45 mln zł, ale bez gwarancji zysku. Nie ma takiego podmiotu, który to udźwignie! Prowadzone są rozmowy ze związkowcami o podwyżkach. Powiedziałem im: jakie podwyżki? My tu walczymy, abyście mogli w ogóle przychodzić do pracy – podkreślił dyrektor Wadim Kurpias.

Przyznał, że w ostatnim czasie InterHealth otrzymał co prawda kontrakt na oddział kardiologiczny, ale dofinansowanie jest mniejsze od zakładanego.

To efekty Covidu i przez to mniejszych środków na zdrowie. Warto podkreślić, że oddział kardiologiczny w pewnej formie działał u nas już od kilku miesięcy, ale bez kontraktu z NFZ, co kosztowało nas miesięcznie około 400 tys. zł. Zwróciliśmy się do NFZ o zrefundowanie nam 600 tys. zł na kardiologii, gdzie prowadziliśmy działania ratujące życie. Ale NFZ odrzucił naszą prośbę – zaznaczył dyrektor Wadim Kurpias.

PROBLEMY PEDIATRII

Z kolei dyrektor Małgorzata Świątkiewicz powiedziała, że problemy z finansowym utrzymaniem ma pediatria. W styczniu zmieniono zasady i NFZ już nie płaci stałego ryczałtu, ale tylko za wykonane świadczenia. Z tego powodu w Szpitalu Żywiec wykonanie spadło do poziomu ponad 100 tys. zł.

A przecież trzeba było utrzymać obsadę lekarską i pielęgniarską. Potem NFZ dawał zaliczkę ponad 400 tys. zł. W czerwcu i lipcu NFZ chciał się rozliczyć. Jeden miesiąc już rozliczano i musieliśmy oddać pieniądze za pediatrię. Stwierdziłam, że nie stać nas na pediatrię. Ale nie chcemy jej zamykać i musimy mieć pieniądze na jej utrzymanie. Do góry, jeśli chodzi o finanse, idzie oddział ginekologiczno-położniczy, bo przybywa kobiet chcących u nas rodzić. Zainteresowanie pacjentek wzbudza nowa infrastruktura. Praktycznie dwukrotnie wzrosła ilość świadczeń w porównaniu do 2019 roku. Duże załamanie w 2020 roku miała pracownia endoskopowa. Ale potem w styczniu, lutym tego roku nastąpił wzrost, gdy wprowadziliśmy znieczulenie. Ta decyzja została podjęta, mimo iż NFZ nie refundował tych znieczuleń – zaznaczyła dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

CO Z KREDYTEM?
W czasie dyskusji radny Jacek Jarco dopytywał, co ze spłatą kredytu oraz czy Inter-Health będzie miał jakieś oczekiwania finansowe wobec władz powiatowych.

W naszych obecnych symulacjach ujęta jest rata kredytu. Trwają rozmowy z bankiem na temat możliwości przesunięcia spłat ze względu na sytuację. Te rozmowy nie idą najlepiej. Bank uważa, że to problem InterHealth i w drugiej kolejności partnera publicznego (czyli Starostwa Powiatowego w Żywcu – przyp. red). Bank podchodzi komercyjnie do różnych projektów. Jakby była możliwość wsparcia ze strony powiatu, to oczywiście tak – odpowiedział dyrektor Wadim Kurpias.

Starosta Andrzej Kalata nie ukrywa, że cały czas leży mu na sercu problem z fatalnym dofinansowaniem dla szpitala.

Uważam, że mieszkańcy Żywiecczyzny nie są gorsi od innych. Nie pozwólmy się tak traktować, że na naszego mieszkańca przypada średnio najmniejsze dofinansowanie. Przecież tak samo płacimy składki i podatki. Prosiłem o wyrównanie chociażby do średniej. Jakby szpital dostał średnią, to nie byłoby problemem, aby się zbilansować na „zero”. Ale niestety nikt nie podjął takiej próby, aby to przeliczyć. Nikt się tym nie zajął. Nie możemy się na to zgodzić! – mówi stanowczo starosta.

Dyrektor Wadim Kurpias odniósł się też do krążących informacji, że spółka InterHealth nastawiona jest na komercję.

Mamy czternaście poradni komercyjnych. Nie mogliśmy ich uruchomić w ramach kontraktu NFZ, bo nie było na nie konkursów. Jak tylko NFZ ogłosi, to będziemy startować w konkursach. Czekamy na ogłoszenie – powiedział.

Pod koniec dyskusji radny Jacek Jarco zaproponował, by w sprawie katastrofalnej sytuacji i dysproporcji finansowej pomiędzy szpitalami zwrócić się do posłów i przekonać 55 parlamentarzystów, by złożyli projekt zmiany ustawy co do dofinansowania szpitali.

Myślę, że to najkrótsza i najszybsza droga do takiej zmiany i poprawy finansowania – argumentował.

google_news
53 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 rok temu

Problemy to w tym szpitalu macie wszędzie w personelu przede wszystkim w lekarzach kontraktowych ten szpital ma nowoczesny sprzęt ale nie ma lekarzy z powołania . Diagnostyka sprzęt warunki super ale nie ma nikogo kto potrafiłby leczyć …. Nie ma stałych osób lekarze ciagle die zmieniają podejście do pacjenta z wiedza i znajomością jego choroby …. Dyletantyzm i zagrożenie życia dla pacjentów , umarł mój Tato który przyszedł na własnych nogach a po tygodniu już nie żył pobytu w tym cudzie techniki , teraz prawie wykończyliby mi Mamę – dyletanci nie lekarze ….mordownia

Jacek
Jacek
2 lat temu

Szpital w Zywcu to obóz koncentracyjny pandemi nie ma a dyrekcja trzyma chorych w zamknięciu bo nie ma się problemów z pacjentami personel robi co może ale dyrekcja i wlaściciele mają to w …ie pacjent jest na szarym końcu nawet trudno zmierzyć temperaturę bo żeby zmierzyć musi się zalączyć urządzenie 3 w 1 czyli urządzenie mierzy temperaturę ciśnienie i pulsometr i żeby zmierzyć temperaturę musi zrobić to pielęgniarka ale one zamiast zajmować się pacjentami obsługują komputery i dlatego czasami czeka się 1 godzinę albo w ogóle bo zapomni a każą jej zrobić coś innego Jedzenie z własnej kuchni zupy dobre… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
2 lat temu

Tata byl na kardiologi film wyslali do Katowic Ochojca ci odrzucili tste wiec Zywiec potrzymal go 2 tygodnie nic nie robiac i wyslal do domu a przeciez zespol leksrzy zatrudnionych jezt ok wiec co sali operacyjnej nie wybudowali .Sale na kardiologi tylko w polowie zajete Zespol pielegnisrek i opiekunek przerosniety. TESTYna Covid robia nawet tym co 3x szczepieni wylewana kasa przez okno i drzwi

Piotr
Piotr
2 lat temu

Mają takie straty na jakie zasługują swoim poziomem obsługi pacjenta. Kłamstwa, chamstwo itp. Byłem raz i już dziękuję.

Mike
Mike
2 lat temu

Przeczytawszy artykuł i wszystkie komentarze osób chamskich i inteligentnych i tych z prawa i lewa… Przykro mi że nikt z was nie ma za grosz szacunku do drugiego człowieka. Zamiast skupić się na problemie i wspólnymi siłami merytorycznie zastanowić się nad rozwiązaniem (problem dotyczy wszystkich), to skupiacie się na sobie, żeby tylko dowalić, obrazić drugiego…. PEACE

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Mike

A jak byś dobry acz naiwny człowieku chciał wspólnymi siłami załatwić problem comiesięcznego długu szpitala? Może zrzutka co miesiąc na razie na milion a za parę miesięcy będzie 2?

no właśnie
no właśnie
2 lat temu
Reply to  Mike

No właśnie. Masz w 100 % rację. Znaleźć tych co za to odpowiadają i pociągnąć ich do odpowiedzialności. Renegocjować kontrakt z NFZ w stosunku do liczby mieszkańców powiatu. Itd

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Mike

Myślę, że nie obrażę Ciebie jak zwrócę uwagę iż Szpital i Starostwo dostali nagrodę Budowa XXI wieku. A budowa to nie tylko budynek lecz i może ludzie?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

ludzi zarządzających mam na myśli

Klauzera
Klauzera
2 lat temu
Reply to  Mike

Wspólnie się mamy zastanowić…. a za co niektórzy biorą pensje?

www.prawy.pl
www.prawy.pl
2 lat temu

Nie bądźmy lewi ?

nowe wybory ?
nowe wybory ?
2 lat temu

Czemu wybieracie non stop takich …………… na radnych. Nic nie potrafią. Wszystko tu leży. Dobrze, że Szlagor coś pozostawi po sobie, bo te ……….. to tylko zgliszcza w każdej dziedzinie życia publicznego.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Podszywacz, ważniejsze że 2 miesiące działalności szpitala i prezydent B.B. ma pieniądze na betonową ścieżkę na Kozią Górę, która podszywacza mocno poruszyła.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie zmieniaj tematu bo się kompromitujesz “inżynier”. Pokazałam Ci miejsce do powiązania z innym miejscem a z Tobą nie da się rozmawiać na konkretny temat. Dlaczego?, bo nie masz argumentów. Dlaczego? bo jesteś ćwok o aspiracjach a możliwości niewielkie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Przeceniasz się “inżynier”, żarłabym ale tu nie ma nic do żarcia, to są plewy co wypluwasz. Z terrorystami nikt nie zawiera dealu.

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada
2 lat temu

Przecież już w trakcie budowy tego szpitala wszyscy wiedzieli, że on zbankrutuje i ktoś zrobi na tym interes. Teraz widzimy, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Te same słowa słyszeli radni od dyrektora starego szpitala wiele miesięcy temu. Żadnych nie podjęto działań zapobiegawczych na przyszłość aby nowego szpitala nie spotkało to samo.

AntyPisior
AntyPisior
2 lat temu

To wina Tuska i doradzającej mu teściowej. Albo element wojny hybrydowej z Łukaszenką. W tym państwie rządzonym przez PiS tak jest ze wszystkim. Trwa dodrukowywanie pieniędzy miliardami, Polska jest Titanikiem. Dziób już jest pod wodą, ale co tam, ważnie że orkiestra gra.

Misiek
Misiek
2 lat temu
Reply to  AntyPisior

Gledzisz jak bawol, jedynie się zgadza że w PO rządzi teściowa Tuska.

Mixer
Mixer
2 lat temu
Reply to  AntyPisior

Cymbał jesteś jaki PiS rządzi to przynajmniej masz cwelu park , gdyby rządził twój rudy to już tylko Komorowski byłby właścicielem parku,a Ty nie miałbyś prawa tam wejść…,.

Klauzera
Klauzera
2 lat temu
Reply to  Mixer

Nie przypuszczałam że wyborcy PiS mogą być aż takimi idiotami

xxx
xxx
2 lat temu
Reply to  Klauzera

Święte słowa, ale co chcesz wymagać od osób z inteligencją ameby

Gledzisz Klauzera
Gledzisz Klauzera
2 lat temu
Reply to  Klauzera

Takie mądrości to sobie do d**y wsadź.

marian
marian
2 lat temu
Reply to  Mixer

ty wyszedłeś z psychiatryka?

xxx
xxx
2 lat temu
Reply to  Mixer

Nie używaj słów Których znaczenia nie znasz, chamstwo widać jest twoja natura tak jak Twoich partyjnych kolegów.

marian
marian
2 lat temu
Reply to  Mixer

ale z ciebie d***l co ma pis do parku?popatrz co w Polsce powstało za Tuska- miasta drogi szkoły przedszkola Parki szpitale a za pis? NIC a za co się wezmą wszystko spieprzą.Nasz kraj nawet ambasadora w Czechach nie ma i chca prowadzić rozmowy a nie wiedza z kim.Jak tak dalej pójdzie ty pierwszywyjdziesz strajkować przeciw takim rządom.popatrz tylko na ceny w sklepach i na CPN-za Tuska cena baryłki ropy ok 160 dolarów a teraz ok 60 dolarów i o czym ty bredzisz

RENATA
RENATA
2 lat temu

Żeby zarabiać trzeba uczciwie pracować a nie lać na pacjenta,nawet w małych placówkach śmieją się z służby która absolutnie nie służy naszemu zdrowiu, zapytani o cokolwiek mówią że nie są od tego. Żal

Dochtór
Dochtór
2 lat temu

Mój dziadek całe życie zapierał się nogami przed pójściem do tej umieralni i miał chłop rację

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Dochtór

Wszystkie dziadki tak mają.

Chory
Chory
2 lat temu

To szpital ma przynosić zysk? No brawo. Trzeba było warsztat samochodowy otworzyć.

Last edited 2 lat temu by Chory
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Chory

Jaki zysk?, nie mówi się o zysku lecz op długach.

odpowiedzianych nie ma ?
odpowiedzianych nie ma ?
2 lat temu

Odpowiedzialni za to są radni z powiatu żywieckiego, i ich należy rozliczyć.

Sebastian
Sebastian
2 lat temu

Brawo PiS, lepiej na premie i propagandę w tvpis przeznaczyć pieniądze niż podstawy normalnego kraju. Liczę że to ostatnie wasze rządy

PACJENT
PACJENT
2 lat temu
Reply to  Sebastian

A za poprzednich rządów nie generował długów i strat.To niedofinansowanie się ciągnie od lat ,a nowy inwestor dobrze o tym wiedział. Szpital to nie sklep,który przynosi zysk.

Coronoswir
Coronoswir
2 lat temu

Jest chociaż jedną instytucja lub jaką jednostka administracyjna na zywieczyznie która nie generuje długów ???? Ludzie nie widzicie co się dzieje tu wszyscy garną do siebie

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Będzie przyłączone do Rosji, podszywacz, pasuje?

Lola
Lola
2 lat temu

Tylko trzeba dobrze leczyć !Siostra pojechała z dzieckiem -jakieś tam leki dostał mały a za 3 dni Szpital pediatryk w Bielsku.Dopiero tam zajeli się dzieckiem

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Rada radnego od dawna aktualna, jeszcze przy problemach starego szpitala, był radnym, zna problem od dawna. Ale nikt nic nie zrobił w kierunku zmiany ustawy. Nie radzić a robić.

Klauzera
Klauzera
2 lat temu

Te lamenty to przygrywka i przykrywka do płacenia przez Powiat odszkodowania dla właścicieli szpitala, radni uważajcie za czym zagłosujecie w najbliższym czasie

Danka
Danka
2 lat temu

Każdy nieudacznik głośno trąbi jak to mu inni przeszkadzają, pediatria pracuje na pół gwizdka (to samo w Bielsku) ale obsada i pensje bez zmian

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jaki to ma związek z przyznaną nagrodą dla szpitala i dla Starostwa za budowę i inwestora? Aha, za 2020 r. więc się nie liczy.
Przecież to nie jest nowy temat. Trzeba dodać, że nowy szpital nie przejął długów starego, co się z nimi stało?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Napij się wody podszywacz.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Chyba zapomniałeś dodać kreseczki nad “o” – podszywacz. Starzejesz się, pamięć nie ta, emerytura podszywacza konieczna..

żywczanka
żywczanka
2 lat temu

podwójne standardy na Żywiecczyźnie przecież tak samo płacimy podatki.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  żywczanka

Nowy szpital wiedział w jakie prawo wchodzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Co tam bredzisz podszywacz?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Znowu zmieniasz literki “przemądry”. Miało być “brudzisz”, bądź konsekwentny lub na emeryturę.

Ewunia
Ewunia
2 lat temu

To było do przewidzenia, nowy budynek, wszystko piękne, ale to tylko pozory, atrapa, długi rosną cały czas, ale to początek problemów, jak zaczną się sypać masowo nopy po szczepieniach i ludzie będą szukać w desperacji ratunku i umierać na nieuleczalne choroby, zostanie moloch generujący koszty, a pacjenci będą już po drugiej stronie na tamtym świecie. Zostanie pusta bryła, pamiątka dla potomnych, o ile się ostoją po tej zaplanowanej, śmiercionkowej covidozie.

Maga00
Maga00
2 lat temu
Reply to  Ewunia

Weź się utop

Przytac
Przytac
2 lat temu

Zaraz zaraz, czy w Żywcu przypadkiem nie rządzi Prawo i Sprawiedliwość? I jak to tak swoich wyborców traktują gorzej niż innych mieszkańców regionu? Panie Starosto, Panie i Panowie radni, posłowie jedynej słusznej partii z Żywieczczyzny. NFZ to jednostka podlegająca waszemu Rządowi, a w tym Rządzie sprawy załatwia się jednym telefonem, “Wicie rozumicie, musicie to załatwić towarzyszu Prezesie NFZ”. No drodzy przedstawiciele PIS-u z Żywieczczyzny, za co wam tamtejszy lud, który was tak hojnie wybiera na stołki płaci? 🙂

Mixer
Mixer
2 lat temu
Reply to  Przytac

Zapytaj zakałę Żywca oszusta Po p.Szlagora a potem wypisuj głupoty…

xxx
xxx
2 lat temu
Reply to  Mixer

Cała natura pisowca, obrzucić anonimowo błotem i się schować. Masz dowody to do Prokuratury a nie rzucaj bezpodstawnych kalumni.

Dino
Dino
2 lat temu
Reply to  Przytac

Ponat połowa żywczaków jest ze obecną wladzą wybrali radę jaka im pasowała by korzystać dobrodziejstw wizytacji rządzących. Szlagor jest tylko burmistrzem .wspmnijcie imprezki w MCKu drzwi otwarte tylko dla legitymacji PiS. Jak budowa szpitala była to kto wizytował? Wspomnieć trzeba.