Wydarzenia Cieszyn

Szukaj storczyków w… lesie

Fot. Leon Mijal

Wędrówki po Beskidach to jeden ze sposobów aktywnego spędzania czasu dla wielu mieszkańców regionu. Wśród zieleni odpoczywamy od dość trudnej ostatnio codzienności, a przy okazji jeszcze bardziej doceniamy to, co jest na wyciągnięcie ręki. W czasie spacerów warto zwrócić uwagę na kwitnące o tej porze roku leśne kwiaty.

Leon Mijal, ustroński nadleśniczy, poleca uwadze naszych Czytelników storczyki, których akurat na obszarze podległego mu nadleśnictwa występuje aż kilkadziesiąt gatunków. – Teren Pogórza Cieszyńskiego to prawdziwe „zagłębie florystyczne”, w którym duży udział mają gatunki rzadkie i chronione, w tym między innymi rośliny z rodziny storczykowatych. Od czasu międzywojnia stwierdzono tu występowanie aż 33 gatunków rodzimych storczyków. Z tej liczby dziewięć gatunków od dłuższego czasu nie zostało potwierdzonych. Do grona botanicznych osobliwości niewątpliwie można zaliczyć storczyka bladego (Orchis pallens). To najwcześniej kwitnący gatunek storczyka w Polsce. W tym roku pierwsze kwiaty pokazały się w pierwszej połowie maja (na zdjęciu – przyp. red.) – opowiada Leon Mijal.

Po storczyku bladymi kwiatami obsypuje się inny bardzo rzadko występujący w Polsce przedstawiciel rodziny storczykowatych – kruszczyk drobnolistny (Epipactis microphylla). Storczykowy sezon zakończy we wrześniu kręczynka jesienna (Spiranthes spirali).

– W Polsce wszystkie gatunki storczyków występujące w stanie dzikim są objęte ochroną gatunkową. Gatunków chronionych nie wolno niszczyć, zrywać, zbierać, niszczyć ich siedlisk, sprzedawać, nabywać oraz przewozić przez granicę państwa – przypomina ustroński nadleśniczy.

google_news