Cieszyn Na sygnale

Szybki i łatwy zysk? Nie daj się oszukać!

Fot. KPP w Cieszynie

Policjanci ostrzegają przed oszustami zajmującymi się inwestycjami finansowymi. Część z nich szuka swoich ofiar za pomocą internetu, proponując kupno udziałów na giełdzie czy kryptowalut na platformach inwestycyjnych. Bądźcie na to wyczuleni!

Proceder rozpoczyna się poprzez wyszukanie bądź podstawienie w internetowej sieci, osobom zainteresowanym zainwestowaniem swoich pieniędzy, artykułu internetowego, w którym wykorzystany jest wizerunek osób ze świata mediów. Tekst najczęściej przyjmuje charakter wywiadu, w którym znane osoby wypowiadają się na temat inwestycji giełdowych i zachęcają do inwestowania. Takie artykuły za każdym razem jest fingowane, a linki do nich przesyłane za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych czy na adres e-mail.

– W celu wywołania presji, w artykule na ogół umieszczany jest zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji. Rejestracja odbywa się za pomocą formularza kontaktowego, do którego odnośnik umieszczany jest w tekście. W celu rejestracji niezbędne jest podanie danych osobowych, kserokopii dowodu osobistego, karty bankomatowej, numeru telefonu oraz adresu e-mail. W niedługim czasie “konsultant” oddzwania na podany numer do osoby zainteresowanej inwestycją. W rozmowie zapewnia o szybkich i wysokich zyskach oraz bezpieczeństwie inwestycji. Do podjęcia współpracy niezbędne jest zainstalowanie „specjalnego” programu umożliwiającego zdalne korzystanie z komputera przez „konsultanta”, bądź też wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 dolarów, która umożliwiała założenie “indywidualnego konta inwestycyjnego” – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Kontakt odbywa się wyłącznie telefonicznie, najczęściej z numerów zagranicznych. Jest jednostronny, gdyż oddzwonienie na wyświetlające się numery jest najczęściej niemożliwe. Osoby zainteresowane inwestowaniem, wskutek namowy sprawców, instalują na swoich urządzeniach oprogramowanie pozwalające na zdalne korzystanie z komputera przez oszustów. Najczęściej są to programy o nazwie AnyDesk lub TeamViewer. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne na rynku. – W konsekwencji, na skutek instalacji tego oprogramowania, pokrzywdzeni udostępniają zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiają dostęp do bankowości on-line. W ten sposób sprawcy mają możliwość dokonywania operacji finansowych i śledzenia aktywności pokrzywdzonego oraz uzyskiwania haseł i loginów dostępowych do kont bankowych – tłumaczy Krzysztof Pawlik.

Transakcje na rachunkach pokrzywdzonych, z powodu ich zmanipulowania, są osobiście autoryzowane w systemie bankowym przez pokrzywdzonych. W zależności od zabezpieczeń systemu bankowego, jest to kod sms, indywidualny kod zabezpieczający czy kod zdrapka, które pokrzywdzeni wpisują samodzielnie bądź udostępniają sprawcom. Zmanipulowani przez oszustów, sądzą że potwierdzają swoją tożsamość, kiedy tak naprawdę autoryzują przelew środków. W każdym przypadku pokrzywdzeni przekonani są, że inwestują swoje środki w bezpieczne instrumenty finansowe bądź inne aktywa za pośrednictwem platformy internetowej, mogące im przynieść szybki zysk inwestycyjny. Same transakcje wykonywane są w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z „konsultantem”, który nalega na przelew środków lub też zapewnia, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. W wielu przypadkach „konsultant”, twierdząc że rynek walut się załamuje, namawia do zaciągania kredytów obciążających pokrzywdzonych, w celu podniesienia poziomu zabezpieczenia inwestycji. Klienci pozostają w przekonaniu, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem…

Osoby pokrzywdzone w ten sposób mogą kontaktować się z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie pod numerem telefonu 47 857 32 00/ 83. Policjanci apelują także o weryfikowanie i bieżącą analizę “Listy ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego”, na którą wpisywane są podmioty prowadzące nielegalną działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. Warto też swoje inwestycje skonsultować z najbliższymi, bądź też z osobami, które znamy i mają doświadczenie w tym zakresie.

google_news