Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Szykuje się podróż w czasie

Fot. Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej

Coraz większymi krokami zbliżają się Dni Ziemi Suskiej. Podczas nich w suskim Muzeum Miejskim, mieszczącym się w murach odrestaurowanego zamku, będzie można poznać piękno sztuki 20-lecia międzywojennego.

Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego jest ważnym elementem dziejów kultury europejskiej. W każdej jej dziedzinie malarstwie, rzeźbie, architekturze czy muzyce, żeby ograniczyć się do najważniejszych – mamy do czynienia z rewolucyjnym odejściem od tradycji i próbą stworzenia zupełnie nowej estetyki. Obszar sztuki jest postrzegany wówczas jako pole eksperymentów otwierających szerokie możliwości nowego pojmowania artystycznej formy i stylu oraz jako dziedzina, w której rodzi się nowy stosunek do otaczającej natury i rzeczywistości społecznej. – Zbiory naszego Muzeum Miejskiego zawierają główny kanon prac artystów tego okresu, w większości zaprzyjaźnionych z Emilem Zegadłowiczem, których fragment artystycznej spuścizny prezentujemy na eskpozycji w ramach wystawy „Miłość do człowieka, miłość do sztuki, miłość do natury”. Jej awangardowy charakter wyrasta z buntu wobec zastanych praw świata i ma ambicję stworzenia zupełnie nowego języka, całkowicie zrywającego z estetyką realizmu – mówi Barbara Woźniak, dyrektor suskiego Muzeum Miejskiego.

W czasie Dni Ziemi Suskiej gościem Muzeum będzie Ewa Wegenke, wnuczka Emila Zegadłowicza, która opowie o twórczości tego okresu oraz związkach wybitnego literata ze światem artystycznym. – Zapraszamy Państwa na tę niezwykłą podróż w czasie w sobotę  i niedzielę (22 i 23 czerwca) o 16.00. Będzie można się przenieść się w sam środek zatrzymanej rzeczywistości, swoistego świata, który wypełniają prace wybitnych artystów takich jak: Jerzy Hulewicz, Józef Mehoffer, Wlastimil Hofman, Ludwik Misky, Zbigniew Pronaszko, Władysław Skoczylas, Władysław Lam, Witold Pruszkowski, Leon Wyczółkowski, Stefan Żechowski, Jędrzej Wowro i wielu innych – zaprasza Barbara Woźniak. Wstęp na prelekcję jest bezpłatny.

google_news