Wydarzenia Bielsko-Biała

Tanio już było. Na czyją kieszeń te mieszkania?

Fot Marcin Płużek

Wynajęcie mieszkania w Bielsku-Białej to obecnie prawdziwa droga przez mękę. No chyba, że ma się worek pieniędzy. Zwykły zjadacz chleba ma jednak kłopot ze znalezieniem lokalu w przystępnej cenie.

W mieście brakuje mieszkań na wynajem w średnim standardzie, takich oferowanych w blokach czy w starszych kamienicach. Jeden z naszych rozmówców, pracownik lokalnego biura nieruchomości, zaznacza, że obecnej sytuacji nie należy bezpośrednio wiązać – jak ktoś mógłby przypuszczać – z falą uchodźców z Ukrainy.

Problemy zaczęły się znacznie wcześniej. Oczywiście Ukraińcy też poniekąd się do tego przyczynili, lecz raczej nie ci, którzy trafili do Bielska-Białej w ostatnim czasie. Już dawniej wiele mieszkań wynajmowali zagraniczni robotnicy z Ukrainy i nie tylko (lub wynajmowali dla nich pracodawcy), zatrudnieni w bielskich firmach i zakładach pracy.
Problem leży gdzie indziej i ma znacznie bardziej złożoną przyczynę niż mogłoby to wynikać z prostych obserwacji. Jak wspomnieliśmy brakuje mieszkań w średnim standardzie, a na takie jest największy popyt. – Ludzie są najbardziej zainteresowani mieszkaniami, które można wynająć nie drożej niż za dwa, góra dwa i pół tysiąca złotych miesięcznie. A najlepiej w przedziale od tysiąca do dwóch tysięcy – mówi Marian Łuka, właściciel jednej z bielskich agencji nieruchomości.

Płacenie wyższego czynszu mało komu się opłaca. Specjaliści od nieruchomości tłumaczą to tak: jeśli kogoś stać na to, żeby wyłożyć miesięcznie trzy, cztery albo i więcej tysiące złotych, to lepiej wziąć kredyt i kupić mieszkanie. I zamiast płacić najemcy, spłacać tymi pieniędzmi raty kredytu. Dlatego popyt na drogie mieszkania na wynajem jest ograniczony.

A dlaczego brakuje tych w średnim standardzie? Bo od lat takich mieszkań w Bielsku-Białej w praktyce już nikt nie buduje, pomijając mieszkania komunalne wznoszone przez gminę, ale te wynajmowane są na pozarynkowych zasadach. Powstają co prawda jak grzyby po deszczu nowoczesne apartamentowce wznoszone przez firmy deweloperskie, ale są to mieszkania o wysokim, a nawet bardzo wysokim standardzie. Tańszych deweloperzy raczej nie budują, bo się nie opłaca. Na droższych można lepiej zarobić.

Tych najbardziej poszukiwanych mieszkań zatem nie przybywa, a zainteresowanie najmem od dawna jest w Bielsku-Białej spore. Wszystko co było dostępne na rynku jest w praktyce zajęte, a zapotrzebowanie nie spada. To sprawia, że w ofercie większości bielskich agencji nieruchomości trudno znaleźć tanie mieszkanie na wynajem.
– Wygląda to tak, że jeśli jakiś lokal się zwalnia, to od razu znajdują się na niego chętni. Bo klienci cały czas pytają o mieszkania na wynajem – tłumaczy Marian Łuka. Poszukiwane są zarówno małe kawalerki, jak i duże wielopokojowe lokale.

Taka sytuacja nie spowodowała jednak – przynajmniej na razie – jakiegoś drastycznego wzrostu cen najmu, choć jest coraz drożej. Ceny najmu wzrosły w ciągu roku o jakieś 10-15 procent. Sprawdzamy ceny bielskich mieszkań w internecie. Większość cen zaczyna się od dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Taniej trudniej coś wyszukać. W oczy rzuca się jedna ciekawa oferta – dwupokojowe mieszkanie z garażem za 1450 złotych. Najtańsze mieszkania, jakie wypatrzyliśmy, kosztowały po tysiąc złotych miesięcznie. Były to niewielkie jednopokojowe lokale. Pierwszy w rejonie centrum (36 mkw powierzchni), drugi w Kamienicy (25 mkw).
Jest jednak pewna nadzieja. Wiele lokali użytkowych, zwłaszcza budowanych z myślą o biurach, stoi pustych. Chętnych na takie lokale jest teraz niewielu. Nic prostszego, jak zmienić sposób użytkowania tych przestrzeni i przerobić lokale użytkowe na mieszkalne. Właściciele takich nieruchomości najwyraźniej zaczęli powoli dostrzegać tę rynkową niszę. Tak stało się chociażby w centrum miasta, przy ulicy Barlickiego, gdzie duży, stosunkowo nowy budynek wzniesiony z myślą o funkcji biurowo-usługowej w części został przerobiony na mieszkania. Być może takich sytuacji będzie wkrótce więcej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
43 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prawnik
Prawnik
8 miesięcy temu

Art. 216 Kodeksu karnego – kto znieważa inna osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

w domyśle
w domyśle
8 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Bardzo dobrze znane osobnikowi, który akurat tutaj posługuje się nickiem “Oczekująca na przydział”. Najwidoczniej nie da się artykułu zastosować bo osobnik jest znany policji i ma papiery.

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Art 200 Kodeksu Karnego – kto zarządzając mieniem społecznym albo będąc odpowiedzialnym za jego ochronę lub za nadzór nad nim w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją zagarnia to mienie podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Art 201 Kodeksu Karnego – kto zagarnia mienie społeczne o znacznej wartości podlega karze pozbawienia wolności od jednego roku do lat 10!

Prawnik
Prawnik
8 miesięcy temu

Najpierw trzeba mieć dowody, na zniewagę są powyżej.

Adam
Adam
8 miesięcy temu

Bzdury, pół roku temu chciałem wynająć kawalerkę za 1600 zł, za wszystko…cena z czynszem i opłatami ( wyposażona kuchnia, pralka, lodówka, zmywarka, łazienka po remoncie, odmalowane, umeblowane, czyste, słoneczne z balkonem… Na wysokim piętrze w wieżowcu. Było 3 kandydatów – wszyscy kręcili nosem że drogo choć mieszkanie super. No to mieszka siostrzeniec ” za opłaty”.

męka
męka
8 miesięcy temu
Reply to  Adam

Może za wysoki standard tej kawalerki, trzeba było odjąć trochę wyposażenia, ściany pobrudzić i jeden z trzech na pewno by się zgodził, nie musiałby się męczyć siostrzeniec.

zsamęt
zsamęt
8 miesięcy temu

robisz gościu tylko zamęt

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu
Reply to  zsamęt

Tak tak – na złodzieju czapka górę. Ja wiem że wolelibyscie spokój przy przekrętach ale nic z tego.

komuna
komuna
8 miesięcy temu

Wystarczająco dużo nie mamy spokoju przy wielu innych miejscach a tu wyciągasz bielski ratusz z rodzicami dzieci niepełnosprawnych a tak naprawdę chodzi Ci aby dotknąć prezydenta B.B, nazywasz złodziejem a i dostaje się bezpodstawnie innym. Ciągle tupiesz, straszysz aby siać zamęt, to już powiedziałem. Oprócz mieszkań komunalnych jest wiele innych mieszkań i sposobów mieszkania Polaków.

nie przekręt?
nie przekręt?
8 miesięcy temu

Co innego tutaj robisz, jak nie załatwiasz swoją prywatę z mieszkaniem komunalnym?

Maciej Kozik
Maciej Kozik
8 miesięcy temu

No tak. Brakuje mieszkań a tymczasem miasto wyburza solidna kamienicę w centrum Bielska-Białej, która do niej należała. Chodzi o tą na ul. Cyniarskiej. Ile mieszkań można byłoby tam stworzyć? Myślę, że 20 na pewno a to już coś.
Pal licho, że rozwalono zabytek. Tym się zajmie prokurator i Sąd.
Miasto nie buduje nic nowego a burzy bez mrugnięcia okiemnadający się do użytku budynek, który można było przerobić na mieszkania.
Ile trwa budowa nowego? Kilka lat. Zburzenia 2 – 4 dni.
Pytanie, kto i ile kasy za ten szwindel wziął?

na okrągło
na okrągło
8 miesięcy temu
Reply to  Maciej Kozik

Jak to, wyburzenie przecież kosztuje a więc miasto póki co straciło, nic nowego nie wybuduje bo przecież nie buduje jak mówisz. Wyburzenie na pewno mniej kosztuje niż stworzenie 20 mieszkań. Jeśli masz jakieś dane kto wziął, zgłaszaj odpowiednio.

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu
Reply to  na okrągło

Już jest zgłoszone – chodzi o grunty wartości 6 mln zł!!! Mniej więcej dwa bloki mieszkalne bez kosztu działeczek. Przytulił oczywiście koleś z platformy niemieckiej – już jest w Prokuraturze. Najdroższe 3 miejsca parkingowe w historii Polski! To jest właśnie niemiecka targowica złodziejską!

na okrągło
na okrągło
8 miesięcy temu

Co to znaczy “jest zgłoszone?, ktoś konkretnie musiał się podpisać pod zgłoszeniem, przedstawić dowody.

KMP Bielsko-Biała
KMP Bielsko-Biała
8 miesięcy temu
Reply to  na okrągło

Tajemnica śledztwa, na etapie dochodzenia nie wolno ujawniać takich informacji. Z tego co wiem poinformowano również ABW.

cicho sza
cicho sza
8 miesięcy temu

Rozumiem, ale o niemieckiej targowicy można się dowiedzieć? Nie wiesz czy poinformowano też Putina?

Jerzy Polak ojciec narodu wybranego.
Jerzy Polak ojciec narodu wybranego.
8 miesięcy temu

Jak nie ma …a 3mln PIS owskich mieszkań, kredyt dla młodych na tanie lokum,,rodzina PIS na swoim,, każdy ma Obajtka w rodzinie.

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu

Nic ci ta NIEMIECKA PROPAGANDA nie pomoże – wszyscy widzimy jak platforma niemiecka OKRADA POLAKÓW!

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu

“mieszkania komunalne wznoszone przez gminę” – proszę o przykład choćby jednego mieszkania komunalnego “wzniesionego przez gminę klęsko-biala” na przestrzeni ostatnich 33 lat! Jak zwykle: O CZYM TY PISZESZ PŁUŻEK? PRZECIEŻ TY JESTEŚ ODREALNIONY CHŁOPIE! Z tego powodu właśnie gmina klęsko-biala ma wytoczone już dwa procesy o gigantyczne odszkodowania za przekręty przy przydziale.

Zamieszkała
Zamieszkała
8 miesięcy temu

Bloki przy ul. Jaskrowej w 2016 r.

Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
8 miesięcy temu
Reply to  Zamieszkała

Skup się na słowie klucz -“WZNIESIONO”. A nie przerobiono/zaadaptowano budynek po ub.

Zamieszkała
Zamieszkała
8 miesięcy temu

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej “bielsko blok Jaskrowa” i można znaleźć artykuły o tym, że na Jaskrowej blok jest NOWY.

Bielszczanin
Bielszczanin
8 miesięcy temu

Mieszkań jest dość na wynajem ale są drogie. Są drogie nie dla tego, że są w wysokim standardzie tylko nowe budownictwo jest drogie, a popel-owskie ma ograniczone zasoby. Skoro ktoś spłaca kredyt 3k za mieszkanie to weźmie 4k. W bielsku pensje jednak nie są dostosowane do kosztów budowy i kapitału narzuconych przez wielkie miasta rozrastające się bez umiaru rujnując resztę Polski.

Goska
Goska
8 miesięcy temu

Jak nie przez ukraincow .przeciez wtedy zaczely mieszkania na wynajem schodzic jak cieple buleczki Jak wyjada znowu sie mieszkania zwolnia

oczywista wina
oczywista wina
8 miesięcy temu
Reply to  Goska

źle widzisz, wina Tuska

Goska
Goska
8 miesięcy temu
Reply to  oczywista wina

Widze dobrze

oczywista wina
oczywista wina
8 miesięcy temu
Reply to  Goska

No dobrze, to wielu może innych komentujących źle widzi, ktoś przecież musi być winny inaczej.

Bielszczanin
Bielszczanin
8 miesięcy temu
Reply to  Goska

Tiaaa, nie wiem co bierzesz ale ruble odłóż bo ci szkodzą. Problemy są od paru lat.

Jest nadzieja
Jest nadzieja
8 miesięcy temu

Jak wróci do władzy PO to zapewne wiele mieszkań się znów zwolni i to nie tyko wB-B.

deweloperom się nie opłaca?
deweloperom się nie opłaca?
8 miesięcy temu
Reply to  Jest nadzieja

Nie, trzeba poczekać na obietnicę przedwyborczą, że mieszkania będą najlepiej po 2,5 tys. za m2, będzie ich 3 miliony do 2030 r., jest czas.

Andrdrj
Andrdrj
8 miesięcy temu

Z pewnością będzie jak kiedyś ze za 2 tys zł kupisz kamienice w Warszawie 🙂

Stelak
Stelak
8 miesięcy temu
Reply to  Jest nadzieja

PO nic ci nie załatwi. To PiS obiecał wszystkim chętnym mieszkania ( chyba się to nazywało mieszkanie +) no ale Tusk podobno cały cement przepier….olił i tera czekają na nowe worki czy cuś.

oczywista wina
oczywista wina
8 miesięcy temu
Reply to  Stelak

worki nie muszą być, w socjaliźmie cement wożono luzem i budownictwo kwitło. A tak, Tusk potrzebował cementu do zabetonowania lewactwa (za to też jest winny).

deweloperom się nie opłaca?
deweloperom się nie opłaca?
8 miesięcy temu

Kiedyś było tanio?, chyba, że w socjaliźmie, tanio bo popyt na wynajmowanie był niewielki, mieszkali w domach wielopokoleniowo. Pobudowanych jest wiele budynków w okolicy “pintrowych” i mieszka w nich po 1 – 2 osoby, dzieci wyprowadziły się do Bielska, Katowic, Krakowa i nie ma mieszkań.
Mowa jest o mieszkaniach komunalnych, a ile ich jest w B.B. i ilu oczekujących?

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
8 miesięcy temu

Nie zazdrość że Twoi rodzice domu nie wybudowali.

deweloperom się nie opłaca?
deweloperom się nie opłaca?
8 miesięcy temu

Podszywacz, nadal peplasz nie wiedząc jak jest u mnie z rodzicami, domem. Pleciesz aby pleść.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
8 miesięcy temu

Powiedz nam fałszywa Hermenegildo co znaczy “pintrowych”?

aby coś napisać
aby coś napisać
8 miesięcy temu

Żadnym “nam” nie będę mówił podszywacz, za mówienie o rzeczach bardzo prostych dla głupców jakim jesteś – słoną pobieram opłatę.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
8 miesięcy temu

Tylko się facet nie popłacz.

niziutki poziom
niziutki poziom
8 miesięcy temu

Znowu dziecinada w odpowiedzi podszywacza, bo nie umie.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
8 miesięcy temu

Przeczytaj lepiej swoje durne komentarze które klepiesz pod każdym artykułem, dzięki mnie już bez idiotycznych nicków.

smród
smród
8 miesięcy temu

Dzięki Tobie jedynie powietrze jest psute, podszywacz.