Porady i inspiracje

Tarcza Solidarnościowa – ile zapłacisz za prąd po przekroczeniu limitu zużycia

Nowy limit zużycia prądu dla większości gospodarstw domowych wynosi 3000 kWh. Co w sytuacji, gdy się go przekroczy? Czy stawka mocno wzrośnie, a może dzięki nowelizacji ustawy będzie ona bardziej przystępna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zawarliśmy w nim najważniejsze informacje, aktualne limity oraz szacunkowe wyliczenia. Podpowiadamy także, o ile może zmniejszyć się pobór prądu, jeśli zastosujesz kilka porad. Sprawdź!

Co to jest Tarcza Solidarnościowa ?

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej, rząd zadecydował o wprowadzeniu Ustawy z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, zwanej potocznie Tarczą Solidarnościową.

Jej zadaniem było zamrożenie cen prądu, a co za tym idzie – od 1 stycznia 2023 roku Polacy płacą za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh) tyle, co w 2022 roku. Wszystko po to, by nie odczuli wzrostu cen węgla, wyższych kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 czy skutków kryzysu energetycznego wywołanego między innymi wojną w Ukrainie.

Nie obyło się jednak bez haczyka. Mianowicie trzeba się zmieścić w określonym limicie zużycia, by płacić 41 gr netto za kWh (około 10 eurocentów), co według obliczeń Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i tak jest jedną z najniższych stawek w Europie. Okazuje się bowiem, że średnia cena wynosi 25 eurocentów za kWh.

Limity zużycia prądu – od 1 października 2023 roku będą wyższe

Początkowo Tarcza Solidarnościowa zakładała trzy limity zużycia energii elektrycznej:

  • 2000 kWh – dla większości gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których co najmniej jedna osoba ma orzeczeniem o niepełnosprawności;
  • 3000 kWh – dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci oraz dla rolników.

Decyzją rządu przygotowano nowelizację ustawy, która zacznie obowiązywać w dniu 1 października 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami zmodyfikowano limity. Będą one wyższe i wyniosą analogicznie:

  • 3000 kWh – zamiast 2000 kWh,
  • 3600 kWh – zamiast 2600 kWh,
  • 4000 kWh – zamiast 3000 kWh.

Wyższe limity pozwolą wygenerować realne korzyści. Przykładowo za zużycie 3000 kWh roczny rachunek gospodarstwa domowego bez Tarczy Solidarnościowej wyniósłby 5700 zł, podczas gdy z Tarczą – 2700 zł. To 3000 zł oszczędności. Z kolei gospodarstwo domowe z osobami z niepełnosprawnościami przy limicie 3600 kWh zapłaci nie 6800 zł rocznie, lecz 3200 zł (taniej o 3600 zł). Największą obniżkę odczują posiadacze Karty Dużej Rodziny i rolnicy – za 4000 zużytych kWh zamiast 7600 zł rocznie, ich rachunek wyniesie 3600 zł (różnica to aż 4000 zł).

Ważna uwaga: żadne limity się nie sumują. Jeśli więc zaliczasz się do obu grup, gdzie przykładowo mieszkasz z osobą z niepełnosprawnością i jednocześnie masz czworo dzieci, to twój limit – według nowych widełek – nie wyniesie 7600 kWh (3600 kWh + 4000 kWh), lecz po prostu 4000 kWh. Dlaczego? Ponieważ uwzględnia się wyłącznie jeden, wyższy limit.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie E.ON Polska.

Przekroczenie limitu a koszty – jak to wygląda?

Co w sytuacji, gdy limit zostanie przekroczony? Wówczas każdą nadprogramową zużytą kilowatogodzinę rozlicza się według maksymalnej ceny za energię elektryczną. Od początku obowiązywania Tarczy Solidarnościowej wynosiła ona 78 gr netto, natomiast od 1 października 2023 roku – wraz z nowelizacją – obniżono ją do poziomu 69 gr netto.

Co ciekawe, jeśli rodzina przekroczyła dotychczasowy poziom jeszcze przed wejściem nowelizacji (na przykład zużyła 2100 kWh), to ewentualną nadpłatę zaliczy się na poczet kolejnej faktury.

Na niższej stawce skorzystają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także samorządy, małe i średnie firmy, żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, noclegownie oraz placówki opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Jak zoptymalizować zużycie energii elektrycznej?

Na koniec jeszcze kilka wskazówek pomocnych w optymalizowaniu zużycia energii elektrycznej. Duża ich część nie jest mocno angażująca ani czasochłonna. Na początek z pewnością warto zastanowić się nad rodzajem oświetlenia. Polecamy zwłaszcza LED, które są i energooszczędne, i bardziej żywotne.

Zwróć też uwagę na sprzęty AGD i RTV. O ile z wyborem zapewne nie masz większego problemu, bo sięgasz po te o wysokiej klasie energetycznej, o tyle być może nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne jest to, w jaki sposób ich używasz. Nie pozostawiaj ładowarek w gniazdku ani też sprzętów w trybie uśpienia, bo wbrew pozorom pobierają one prąd – a grosz do grosza…

Przeanalizuj również okresy wzmożonego zużycia energii elektrycznej i na tej podstawie zastanów się, czy nie lepiej byłoby zmienić taryfę na dwustrefową lub odwrotnie. W ten sposób możesz znacząco obniżyć comiesięczne rachunki za prąd.

Podsumowując, Tarcza Solidarnościowa ma ochronić Polaków przed gwałtownym wzrostem stawek za energię elektryczną. Na ten moment obowiązuje ona do końca 2023 roku. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, czy działania osłonowe zostaną przedłużone.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments