Teatr Polski w Bielsku-Białej zdobył aż cztery Złote Maski w prestiżowych kategoriach. Wyjątkową „Nagrodę specjalną” otrzymały ponadto wspólnie cieszyńskie teatry po obu stronach Olzy. To wielki sukces naszych instytucji podczas poniedziałkowej gali w katowickim Teatrze Śląskim.
Głośne „Diabły” Teatru Polskiego w reż. Mai Kleczewskiej zostały ogłoszone „Spektaklem roku”. Co więcej, laureatką Złotej Maski została Oriana Soika, grająca w tej sztuce, wymagającą niebywałego poświęcenia, rolę Matki Joanny.
Michał Czaderna z Teatru Polskiego, brawurowo odgrywający role Stanisława Marii Rochowicza oraz Marysi w spektaklu „Poszukiwany, poszukiwana” w reż. Pawła Szkotaka, został kolejnym bielskim laureatem tej najważniejszej w województwie śląskim nagrody teatralnej.
Dopełnieniem szczęścia i ogromnego sukcesu Teatru Polskiego, jest docenienie scenograficznych arcydzieł Damiana Styrny. Jury nie mogło nie zauważyć jego pracy przy spektaklach „Viva Maria!” w reż. Witolda Mazurkiewicza i „Poszukiwany, poszukiwana”.
Radość zapanowała też w Cieszynie – polskim i czeskim. – Mamy to! Nagroda specjalna 57. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w Województwie Śląskim trafiła do Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie za pierwszą w historii koprodukcję obu nadolziańskich teatrów w ramach spektaklu „Romeo i Julia” William’a Shakespeare’a w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który swoją premierę miał podczas 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic. Nagroda specjalna przyznana została za przekraczanie granic narodowych, mentalnych oraz inkluzywność – ogłosił Teatr im. A. Mickiewicza.
Nagrody powędrowały też do artystów związanych z Teatrem Lalek Banialuka. Martyna Gajak została laureatką „Nagrody Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy” dla najlepszej młodej aktorki województwa Śląskiego. W Bielsku-Białej zagrała tytułową w spektaklu „Antygona” w reżyserii Gosi Dębskiej, który miał premierę rok temu.
Eugeniusz Jachym, dwukrotny laureat Złotej Maski, mający status legendy Banialuki, a przy tym reżyser, działacz społeczny i członek ZASP, odebrał „Nagrodę im. Leny Starke” za całokształt pracy artystycznej.
– Złote Maski stanowią wyraz największego uznania i szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają – wskazują władze samorządu województwa, które podczas rozdania Złotych Masek reprezentowała bielszczanka Joanna Bojczuk, członek zarządu. Zespoły naszych teatrów wspierali też szefowie samorządów z Bielska-Białej i Cieszyna – odpowiednio prezydent Jarosław Klimaszewski i burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
Do nagród zgłoszone zostały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku.
Nominacje Teatru Polskiego w Bielsku-Białej:
Kategoria SPEKTAKL ROKU
– „Diabły” w reżyserii Mai Kleczewskiej
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
– Oriana Soika za rolę Matki Joanny w spektaklu „Diabły” w reżyserii Mai Kleczewskiej
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
– Sławomir Miska za rolę Walusia w spektaklu „Do piachu” Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego
– Michał Czaderna za rolę Stanisława Marii Rochowicza / Marysi w spektaklu „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Pawła Szkotaka
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
– Dominika Handzlik i Żaneta Rus za rolę Marii Koterbskiej w spektaklu „Viva Maria!” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza
Kategoria REŻYSERIA
– Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu „Diabły”
Kategoria SCENOGRAFIA
– Zbigniew Libera za scenografię w spektaklu „Diabły”
– Damian Styrna za scenografię w spektaklach: „Viva Maria!” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Pawła Szkotaka
Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
– Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklu „Viva Maria!” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza
Nominacje Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej:
Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
– Mały Książę w reżyserii Filipa Jaśkiewicza
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
– Maciej Jabłonowski za rolę Małego Księcia w spektaklu „Mały Książę” w reżyserii Filipa Jaśkiewicza
Kategoria SCENOGRAFIA
– Katarzyna Leks za scenografię w spektaklu „Mały Książę” w reżyserii Filipa Jaśkiewicza
Nominacje Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie:
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
– Barbara Szotek–Stonawski za rolę Marty w spektaklu „Romeo i Julia” William’a Shakespeare’a w reżyserii Konrada Dworakowskiego
Kategoria REŻYSERIA
– Konrad Dworakowski za reżyserię spektaklu „Romeo i Julia” William’a Shakespeare’a
Kategoria NAGRODA SPECJALNA
– koprodukcja Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie i teatru Těšínské Divadlo w Czeskim Cieszynie – za przekraczanie granic narodowych, mentalnych oraz inkluzywność.