Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Technologia renowacji blachy ocynkowanej na dachu

Dach z blachy ocynkowanej to doskonałe rozwiązanie. Tego rodzaju dachówka ma wiele zalet – jest stosunkowo tania i odpowiednio pielęgnowana zapewnia estetyczny wygląd i trwałość pokrycia przez wiele lat. Jednak ocynk, jak każdy materiał narażony na eksploatację i czynniki zewnętrzne, z czasem wymaga renowacji. W przypadku blachy w grę wchodzi jedynie malowanie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakiej farby użyć oraz na czym w ogóle polega nasza nowoczesna technologia renowacji ocynku na dachu.

Dwa sposoby malowania ocynku na dachu

Specjalistyczna farba na ocynk ma właściwości dostosowane do cech i “zachowań” rzeczonego materiału. Ponieważ blacha jest szczególnie narażona na korozję, należy wybrać taki preparat, który będzie chronił ją przed rdzą. Polecamy więc naszą farbę do ocynku, która nie tylko działa antykorozyjnie, ale również będzie „podążać” za ruchami blachy, tak aby jej powłoka nie pękała oraz ochroni dach przed promieniowaniem UV i innymi warunkami zewnętrznymi typu deszcz czy nagłe zmiany temperatury. Wiadomo oczywiście, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, jednak w sytuacji, gdy już pojawią się ogniska korozji, nie oznacza to, że dach jest spisany na straty. Na to również mamy rozwiązanie. Oto nasze dwie technologie renowacji blachy ocynkowanej na dachu, dostosowane do stopnia problemu:

  1. Malowanie zwykłe farbą do blachy o bardzo wysokim stopniu zabezpieczenia antykorozyjnego – dedykowane dla powierzchni bez oznak korozji oraz blachy ocynkowanej o czasie ekspozycji krótszym niż 12 lat. Daje spektakularne efekty, tak że dach wygląda jak nowy. Tego rodzaju farba do blachy dachowej cechuje się maksymalną przyczepnością do każdego podłoża, potrafi wyrównać powierzchnię oraz tworzy szczelną powłokę odcinającą pokrycie od zewnętrznych, degradujących czynników.
  2. Malowanie z inhibitorem korozji – dedykowana dla skorodowanych powierzchni oraz blachy ocynkowanej o czasie ekspozycji dłuższym jak 15 lat. Skutecznie neutralizuje rdzę, tworząc powłokę hydrofobową o właściwościach samoczyszczących, co znacząco spowalnia proces brudzenia się powierzchni dachu.
Malowanie zwykłe krok po kroku

Kiedy kondycja Twojego dachu jest całkiem niezła, widoczne są jedynie drobne ubytki i głównie zależy Ci na tym, aby odświeżyć kolor pokrycia, wybierz naszą tradycyjną farbę na dach ocynkowany. Będziesz potrzebował zarówno farby podkładowej, jak i nawierzchniowej – matowej bądź z połyskiem. Oprócz tego przyda Ci się środek czyszczący do dachu, myjka ciśnieniowa i agregat malarski. Zanim przystąpisz do pracy, zabezpiecz drzwi, okna i komin, a następnie:

  • Oczyść powierzchnię dachu przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, używając środka myjącego, który wspomaga mycie dachu (rozpuszcza brud); najlepsze efekty da aplikacja w formie aktywnej piany, alternatywnie ciśnieniowy opryskiwacz;
  • Poczekaj aż dach wyschnie i za pomocą malarskiego agregatu bezpowietrznego lub alternatywnie za pomocą pędzla nałóż bazową farbę do blachy;
  • Odczekaj 24 godziny, a następnie przystąp do malowania nawierzchniowego; po upływie około tygodnia utworzona powłoka osiągnie pożądaną odporność na wilgoć, rdzę i inne czynniki zewnętrze.
Jak wygląda malowanie z inhibitorem korozji?

Na początek przygotuj: środek czyszczący do dachu (DACH-SAUBER), Ikolor oraz farby na ocynk – podkładową i nawierzchniową (matową lub z połyskiem). Oprócz tego zaopatrz się w myjkę spalinową i agregat malarski (ewentualnie solidne pędzle). Następnie:

  • Oczyść powierzchnię dachu, podobnie jak przed malowaniem tradycyjną technologią;
  • Nałóż – pędzlem lub wałkiem – inhibitor korozji w ilości 0,1–0,2 L/m2 jednokrotnie (w przypadku występowania nieznacznej korozji albo chęci przemalowywania starych powłok) lub dwukrotnie – w przypadku występowania na powierzchni grubszej warstwy produktów korozji, tj. 30–100 %u013Em;
  • Po wyschnięciu (którego czas uzależniony jest od grubości powłoki oraz warunków atmosferycznych) za pomocą malarskiego agregatu bezpowietrznego lub za pomocą pędzla, nałóż farbę podkładową i odczekaj 24 godziny do całkowitego wyschnięcia;
  • Nałóż farbę nawierzchniową.
Dlaczego warto użyć naszej technologii do blachy?

Specjalistyczna farba do dachu na rdzę to połowa sukcesu. Odpowiednia technologia również ma niebagatelne znaczenia dla uzyskanego efektu. Gwarantuje najwyższą trwałość i jakość pokrycia oraz bardzo dobrze poprawia wizualny stan blachy. Ponieważ jest dostosowana do stanu powierzchni i efektu, jaki chcesz uzyskać, rozwiązuje takie problemy jak rdza czy wyblakły kolor, a do tego chroni Twój przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że malowanie blachy jest zależnie od jej kształtu. Różnica polega na różnym zużyciu farby oraz innym kącie skierowania dyszy agregatu w przypadku blachy trapezowej. Dokładnie wygląda to tak:

  • 1m2 blachy płaskiej odpowiada powierzchni 1m2;
  • 1m2 blachy falistej to w rozwinięciu już około 1,2m2;
  • 1m2 blachy trapezowej w rozwinięciu to 1,3-1,5m2, co przekłada się do zużycia nawet o 50% więcej farby względem płaskiej powierzchni.
google_news