Kultura i rozrywka Żywiec

Tego nie można przegapić! Wyjątkowy Dzień Matki w Żywcu

Fot. Materiał prasowy

Wiele atrakcji i ciekawostek szykuje się podczas wydarzenia Dzień Matki w Żywcu, który zostanie zorganizowany w piątek, 26 maja, w ramach ogólnopolskiej akcji „Badamy nie tylko mamy”.

Wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o 8.00 na Rynku i potrwa do 14.00. W tym czasie odbędzie się akcja krwiodawstwa, którą organizuje Klub HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Żywcu. Pomiędzy 12.00 a 14.00 prowadzone będą pomiary glukozy i ciśnienia tętniczego krwi, nauka samobadania piersi oraz wydarzenia PCK dla mam i Bezpieczna mama.

O 15.00 rozpocznie się druga część w Klubie Śrubka przy ul. Grunwaldzkiej 13. Najpierw odbędzie się wykład „Profilaktyka i leczenie raka piersi”, a pół godziny później rozdane zostaną nagrody w konkursie „Moja mama na urlopie”. O 16.00 organizatorzy zaproszą na pokazy taneczne i teatrzyk dla dzieci. Dwie godziny później rozpocznie się wernisaż wystawy „Kobiecość” autorstwa Sylwii Szczotki.

Chcemy przełamać temat tabu jeśli chodzi o raka piersi i powiedzieć o realnym wsparciu kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia. Warto pamiętać, że rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi i wykonywać USG lub mammografię. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki. Jednak wciąż wiele kobiet unika tego tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, a może z powodu natłoku obowiązków czy po prostu z braku świadomości. O tym wszystkim będzie można z nami porozmawiać – podkreśla Irena Wójcik, wiceprezes Stowarzyszenia Żywiecki Klub Amazonek z Żywca, które organizuje wydarzenie wraz z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu i jego Klubem Śrubka.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments