Wydarzenia Bielsko-Biała

Tego pragną bielszczanie

Fot. Marcin Płużek

62 projekty osiedlowe oraz 21 projektów ogólnomiejskich zostało zgłoszonych przez bielszczan, jako propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Władze Bielska-Białej podsumowały właśnie kolejny etap realizacji budżetu obywatelskiego 2020. Etap zgłaszania przez mieszkańców miasta propozycji,na co przeznaczyć publiczną kasę.

Co im przyszło do głowy? Z grubsza biorąc projekty miejskie dotyczą w większości szeroko rozumianej rekreacji oraz projektów kulturalno-edukacyjnych. Chodzi między innymi o budowę górki saneczkowej na zrekultywowanej części wysypiska śmieci w Lipniku, ścieżki rowerowej wzdłuż potoku Wapienica, skateparku w rejonie planowanej ulicy Nowopiekarskiej czy toru do treningu biegów przeszkodowych (podano kilka możliwych lokalizacji). Jeśli chodzi o projekty nieinwestycyjne, to mowa jest między innymi o przeznaczaniu publicznych pieniędzy na organizację w Bielsku-Białej przeglądu video filmów studentów uczelni artystycznych, organizację kolejnej edycji festiwalu piosenki bajkowej, o sfinansowaniu programu zajęć logiczno-matematycznych dla przedszkolaków czy stworzeniu aplikacji miejskiej, dzięki której mieszkańcy będą mogli brać aktywny udział w życiu miasta oraz zarządzaniu nim.
W przypadku projektów osiedlowych prawie w 100 procentach chodzi o inwestycji związanych z naprawą chodników, dróg dojazdowych czy urządzaniu lub rewitalizacji istniejących miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych (osiedlowe place zabaw, skwery, tereny zielone itp.).

Obecnie wszystkie zgłoszone propozycje są weryfikowane i sprawdzanie pod kątem możliwości ich zrealizowania zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego przez odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego. Powinno to potrwać do końca lipca choć później będzie jeszcze czas na ewentualne odwołania i dodatkowe konsultacje. Ostateczna (zweryfikowana) lista ma zostać podana najpóźniej do 13 września. Pomiędzy 16 września a 1 października zaplanowano głosowanie.
W przyszłym roku na realizację budżetu obywatelskiego miasto przeznaczy aż 6 milionów złotych, z czego 1,5 na projekty ogólnomiejskie a 4,5 na osiedlowe (po 150 tysięcy na każde z 30 bielskich osiedli).

google_news