Wydarzenia Cieszyn

Ten dokument czasem tylko on-line

Fot. Michał Cichy

Ogólnopolską Kartę Seniora mogą wyrobić sobie stacjonarnie mieszkańcy większości miast powiatu cieszyńskiego. Nie jest tak już w gminach, a z pytaniem o to dlaczego, zwracają się do nas czytelnicy. Wyjaśniamy sprawę, na przykładzie gminy Brenna.

W wyznaczonych punktach osoby starsze mogą sobie wyrobić te karty między innymi w Cieszynie, Strumieniu czy Ustroniu. Trudniejsza sprawa jest już w gminach wiejskich. Ze swego rodzaju skargą na taki brak zwrócił się do nas czytelnik, mieszkaniec gminy Brenna.

– Wyrabiałem Kartę Dużej Rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brennej. Trwało to 2 miesiące. Chyba długo, ale ważne, że już jest. Myślałem też o karcie seniora, jednak w GOPS powiedziano mi, że w Brennej jej nie wyrobię, ponieważ nie ma na to odpowiedniej uchwały Rady Gminy ani zarządzenia wójta. Dlaczego tego nie ma? Przecież to ważna rzecz dla osób w starszym wieku, które bardzo często są najniżej sytuowanymi finansowo. Taka możliwość jest podobno w wielu sąsiednich miastach i gminach – dopytywał się czytelnik, prosząc nas o interwencję.

O wyjaśnienie stosunku władz lokalnych do tego przedsięwzięcia poprosiliśmy wójta gminy Brenna Jerzego Pilcha:

– Ogólnopolska Karta Seniora jest elementem programu Gmina Przyjazna Seniorom, którego inicjatorem jest krakowskie stowarzyszenie MANKO. Udział w tym programie wiąże się z koniecznością współfinansowania wydania lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora. Każdy senior, który ukończył 60 – lat, może we własnym zakresie ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowe www.glosseniora.pl. W związku z powyższym na chwilę obecną nie jest rozważane wydawanie Karty Seniora – mówi Jerzy Pilch.
O ile efekt można uzyskać praktycznie taki sam, to jednak rejestracja cyfrowa nie dla każdego seniora może być dostępna, czy też przekonująca…

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments