Wydarzenia Bielsko-Biała

„Terytorialsi” pomagają w zalewanym Bielsku (aktualizacja)

Zdjęcia: 13. ŚBOT

W Bielsku-Białej w usuwaniu skutków podtopień strażakom pomaga „zespół oceny wsparcia” z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Śląscy „Terytorialsi” są w pełnej gotowości. Będą wspierać działania straży pożarnej. Zadaniem zespołów oceny wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska. „Terytorialsi” do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Takie decyzje podejmowane są błyskawicznie – poinformowała przed chwilą rzecznik „13.”.

Aktualizacja

Około stu żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyło do Bielska-Białej, by pomóc lokalnej społeczności w związku z krytycznym przekroczeniem stanu wody w rzece Biała, potoku Kromarek i stawach hodowlanych.

Żołnierze pomagają między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu jest także kompania dowodzenia 13. ŚBOT wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

Kolejny zespół oceny wsparcia wyrusza do Szczyrku, by ocenić jakie siły i środki będą tam potrzebne do pomocy przy wylewającej rzece Żylice, gdzie wartki nurt uszkodził kładki oraz do Wilkowic, gdzie wystąpiły lokalne podtopienia.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Beks Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beks
Gość
Beks

A gdzie byly wladze zeby przygotowac waly, udroznic odplywy natewentualnosc opadow?
Troche deszczu i powodzie?
A jak bedzie padac z miesiac to co wtedy