Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Terytorialsi w akcji. 12-godzinny stan gotowości

Wsparcie żolnierzy 13 SBOT podczas kontroli granicznej w Cieszynie. Fot. DWOT

Ponad 600 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej zaangażowanych jest w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wsparcie lokalnej społeczności w czasie pandemii.

Śląscy i opolscy terytorialsi wspierają straż graniczną na pięciu przejściach granicznych i na lotnisku Katowice – Pyrzowice. Patrolami pieszymi oraz na quadach pilnują granic w miejscach, w których do tej pory odbywał się normalny ruch. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera także obydwa regiony logistycznie do działań wykorzystywane są wojskowe maszty oświetleniowe, namioty a także samochody ciężarowe i osobowe. Na wniosek wojewody żołnierze działają także na rzecz szpitali, m.in. pomagając w transporcie sprzętu medycznego i rzeczy niezbędnych, by przygotować do działania szpitale przekształcone w związku z pandemią w szpitale zakaźne.

Terytorialsi pomagają także mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego. Pod ich opieką jest blisko 40 kombatantów, z którymi
są w stałym kontakcie. Są także gotowi by w każdej chwili wesprzeć osoby przebywające na przymusowej kwarantannie.

W ubiegłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.
Całość formacji przeszła w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań.

 

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara
4 lat temu

Chłopaki jestem razem z wami. Mój partner jest pracuje i wierzę że są wspaniałe wyszkoleni

andy pandy
andy pandy
4 lat temu

normalnie nasz własny M*A*S*H tyle że mniej śmiesznie jak gdzieś czytałem armia specjalnej troski ..potencjalne zagrożenie dla …samych siebie

ARMY
ARMY
4 lat temu
Reply to  andy pandy

Takie wypowiedzi świadczą wybitnie o braku elementarnej wiedzy na temat WOT oraz obraża ludzi którzy służą w tej formacji. Za ich trud i poświecenie jaki wkładają narażając niejednokrotnie siebie i swoje rodziny wykonując swoje zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa , dowożąc sprzęt do szpitali i wyposażenie , zapewniając transport , wpierając Straż Graniczną i Policję w realizacji zadań i wiele innych należy im się SERDECZNE PODZIĘKOWANIE I SZACUNEK a nie hejt kogoś kto siedzi bezpiecznie w czterech katach i udaje znawce tematu.

mjr Kozubek
mjr Kozubek
4 lat temu

Nazywanie tej grupy niedouczonych ludzi żołnierzami jest nie na miejscu i obraża prawdziwych polskich żołnierzy!!!

horus
horus
4 lat temu
Reply to  mjr Kozubek

Obrażanie żołnierzy wykonujących zadania nie przystoi. wstyd po prostu wstyd za takich ludzi.

Rezerwa 02/03
Rezerwa 02/03
4 lat temu
Reply to  mjr Kozubek

Nazywanie ich niedouczonymi to nie bardzo. Kiedyś to były tępe trepy pokomunistyczne. Wojsko im życie uratowało. A teraz chcesz to jesteś w tych terytorialsach nie to nie. Każdy ma jakąś robotę i traktują to jak hobby