Wydarzenia Cieszyn

Tęsknie za Tobą, Czechu…

Fot. Monika Foltyn-Kubera

Na Alei Łyska w Cieszynie pojawiły się banery z hasłem “Tęsknie za Tobą, Czechu” zawieszone tuż nad Olzą. Jak mówią organizatorzy akcji, banery mają wyrazić tęsknotę za niespodziewanie ograniczoną możliwością kontaktu z naszymi południowymi sąsiadami.

Mieszkańcy Cieszyna już przyzwyczaili się do nieskrępowanego poruszania się po obu nadolziańskich miastach. Obecna sytuacja zmusiła jednak do zamknięcia granicy i nagłego ucięcia kontaktów. – Wspólnie spacerowaliśmy wzdłuż Olzy wielokrotnie przekraczając granicę w ciągu dnia, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Ta sytuacja izolacji, dla wielu młodych osób zupełnie nowa, dla nieco starszych przypominająca w sumie nie tak odległe czasy, jest w znacznym stopniu dotkliwa dla wszystkich mieszkańców podzielonego miasta – mówi Magda Szadkowska, współorganizatorka akcji.

Zgodę na nieodpłatne wywieszenie banerów dał dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie, a pomysłowi przychylna była również Gabriela Staszkiewicz, cieszyńska burmistrz. Pozostaje tylko czekać na odpowiedź płynącą z czeskiej strony Olzy…

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nihil novi sub sole
nihil novi sub sole
4 miesięcy temu

Bardziej sprawny w organizowaniu klaki (inaczej – oprawy medialnej) w podobnej akcji wykazał się celebryta Betlejewski. Gdy parę lat temu na murze w centrum Warszawy namalował napis “Tęsknię za Tobą, Żydzie” to filmowała go aż francuska telewizja Arte. Po takiej akcji spodziewał się samych braw, ale zawiódł się. Jak później pisał “Szczególnie dotkliwy jest dla mnie hejt płynący ze strony Żydów – nie rozumiem, w jaki sposób sobie na niego zasłużyłem przeprowadzając tę bezprecedensową i jednoznacznie pozytywną akcję.”

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Tutaj jest inna sytuacja bo Żyd może z wzajemnością tęsknić za Polakiem a Czech niekoniecznie.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Tylko część tęskni, kobiety.