Wydarzenia Bielsko-Biała

To już rok. Dziecięca psychiatria w Bielsku jest niezbędna

Zdjęcia: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Choć minął dopiero rok, to nikt nie wyobraża sobie bielskiego pediatryka bez oddziału psychiatrii dziecięcej.

Dzisiaj Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodził rocznicę powstania. Mieści się on na piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację. Na parterze tego pawilonu funkcjonują Dzienny Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Gdy w listopadzie 2018 roku w bielskim szpitalu dziecięcym uruchomiono nowy oddział psychiatryczny, to zapełnił się on w ciągu zaledwie kilku dni. Do dzisiaj przyjęto tam łącznie 260 pacjentów oraz przeprowadzono około 300 konsultacji. Co więcej, personel medyczny z tego oddziału przeprowadził kilkadziesiąt konsultacji pacjentów innych oddziałów Szpitala Pediatrycznego.

– Te liczby jasno dowodzą, że taki oddział był w południowej części województwa śląskiego bardzo potrzebny i dobrze się stało, że jesienią ubiegłego roku nasze wyjątkowo długie starania o zakontraktowanie tego typu usług zakończyły się pozytywnym finałem – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród pacjentów bielskiej psychiatrii w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania dominowali młodzi mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Ale w Całodobowym Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży hospitalizowano także pacjentów z innych stron Polski, na przykład z Warszawy i Krakowa.

– Najczęściej przyjmowano na oddział młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Nasz najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził w oddziale swoje 18. urodziny. Wśród schorzeń dominowały zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne. W ciągu minionych dwunastu miesięcy trafiło do nas 101 pacjentów z aktywnymi myślami samobójczymi, z czego 47 po próbach samobójczych – informuje Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Dodaje, że młodymi pacjentami tego oddziału opiekuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny wspierany przez wolontariuszy, między innymi z Książnicy Beskidzkiej. Prócz tego, dwa razy w miesiącu porad pacjentom i ich opiekunom udziela tam Agata Jakubowska, rzecznik praw pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, pracownik Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

– Nasze starania o uruchomienie tego oddziału trwały blisko dziesięć lat, a miniony rok dobitnie udowodnił, że był on niezwykle potrzebny. To prawdziwy strzał w dziesiątkę. I myślę, że przed nami procedura zmierzająca do rozszerzenia możliwości medycznych tego oddziału, bo potrzeb jakie przynoszą obecne realia, w których depresja sieje wśród młodych ludzi prawdziwe spustoszenie, jest naprawdę ogrom. Zrobimy więc wszystko, aby psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym mogła się rozwijać – deklaruje starosta bielski Andrzej Płonka, któremu podlega dziecięcy szpital w Bielsku-Białej.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Kubuś Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kubuś
Gość
Kubuś

Towarzystwo wzajemnej adoracji.