Kultura i rozrywka Wadowice

Tomice: Jubileuszowe Bałysowanie

Fot. Edyta Łepkowska

Od 10 lat Galeria Sztuki Bałysówka w Tomicach skupia wokół siebie artystów i miłośników sztuki. Z czasem stała się też miejscem, gdzie raz do roku zbierają się mieszkańcy całej okolicy, by spędzić czas przy muzyce i dobrym jedzeniu w czasie Święta Gminy Tomice, zwanego też Majowym Bałysowaniem.

 

Galeria powstała w drewnianej, zabytkowej chacie, która w 2008 roku oczarowała artystkę Mirę Sabatowicz. Choć dom był w fatalnym stanie, kobieta nie spoczęła, dopóki go nie kupiła i nie wyremontowała. W maju 2009 roku w Bałysówce po raz pierwszy odbył się wernisaż dorocznej wystawy sztuki. A w 7 lat później, na 150. urodziny chaty, otwarcie kolejnej ekspozycji wzbogacone zostało występami artystycznymi oraz plenerową ucztą i zyskało rangę święta gminy.

 

Tegoroczne Majowe Bałysowanie było nawet bogatsze od poprzednich edycji imprezy, gdyż odbyło się z okazji 10. rocznicy powstania galerii. Towarzyszyły mu wernisaże aż dwu wystaw – jednej zlokalizowanej w samej Bałysówce, drugiej w znajdującej się nieopodal kaplicy św. Jakuba, gdzie wyeksponowane zostały prace o tematyce sakralnej.

Zebrani krążyli między tymi dwoma budynkami, podziwiając obrazy i rzeźby oraz częstując się smakołykami przygotowanymi przez panie ze Stowarzyszenia Wioski Naszych Marzeń. Często zatrzymywali się przed plenerową sceną, na której sporo się działo. Wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu gminy: Woźniczanki, Radoczanki oraz Wesołe Gosposie, a także chór ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach. Ponadto Teatrzyk Trele-Morele zaprezentował przedstawienie „Ptasie plotki”. Całość prowadziła nauczycielka Agnieszka Sienkiewicz, która sama też śpiewała i umiejętnie wciągała publiczność do wspólnej zabawy.

 

Motywem przewodnim wystawy w galerii oraz całej imprezy był tytuł piosenki Wojciech Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, której również można było w czasie Majowego Bałysowania wysłuchać. I to nawet dwa razy. Wszyscy też dostali jej tekst, aby ją wspólnie wykonać.

 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

navigate_before
navigate_next

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
5 lat temu

Jeśli 10 lat – na wspomnienie zasługuje chyba współwłaściciel Bałysówki, inspirator działający wiele lat u boku właścicielki – pan Jacek Pacek a nie ma.