Wydarzenia Wadowice

Tomice: Podzielona podstawówka

Od początku przyszłego roku szkolnego podstawówka w Tomicach zostanie podzielona między dwa osobne budynki, odległe od siebie o niespełna pół kilometra.

Tomicka gmina jest jedną z tych, które w wyniku reformy systemu oświaty z 1999 roku zdecydowały się na budowę osobnego gmachu gimnazjum, przeznaczonego dla uczniów wszystkich wiosek. Powstał on w Tomicach. Zdawało się, że teraz może się pojawić problem z jego wykorzystaniem, ale nic bardziej mylnego. Od pierwszego września tego roku w budynku Gimnazjum im. Noblistów Polskich mają się uczyć starsze klasy (od czwartej wzwyż) Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach oraz oczywiście ostatnie dwa roczniki gimnazjalistów. Wójt Witold Grabowski zapewnia, że nawet po ich odejściu żadna część gamchu nie będzie świeciła pustkami. Wszystkie sale nadal będą wykorzystywane. Władze gminy chcą, aby młodsze dzieci nadal uczęszczały do budynku ZSP przy ulicy Floriańskiej, w którym pozostanie też przedszkole oraz rozpocznie działalność żłobek dofinansowany z rządowego programu Maluch Plus 2017. 

Samo Gimnazjum zostanie wygaszone z końcem sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że tomicka podstawówka przejmie jego budynek, ale nie nauczycieli, choć zapewne część z nich znajdzie w niej zatrudnienie. Samorząd czeka jeszcze na opinię małopolskiego kuratora oświaty na temat tych planów. 

google_news