Cieszyn Kultura i rozrywka

Tradycje świętojańskie w gminie Istebna

Fot. mat.pras.

Od kwietnia do końca września Fundacja „Jest BOSKO!” działająca głównie na terenie Trójwsi Beskidzkiej realizowała projekt  “Na świyntygo Jona – tradycje świętojańskie”. I tak uczono się zaplatania wianków, gry na skrzypcach, a także promowano beskidzki folklor.

– Odbył się cykl 10-ciu warsztatów gry na skrzypcach, które prowadziła wspaniała instruktor, z wieloletnim doświadczeniem, ale i z wykształceniem pedagogicznym – Paulina Kupczyk. W czasie dwóch miesięcy uczyła grupę 7 dzieci, a pomocą służyła jej siostra Karolina. Wspólnie wprowadziły dzieci w świat smyczka, strun, chwytów i nut, a efekt końcowy mogliśmy podziwiać wspólnie z rodzicami podczas czerwcowego wystąpienia – opowiada Karina Czyż, koordynatorka projektu. Prócz warsztatów skrzypcowych odbywały się również inne – nie mniej ciekawe zajęcia. 30 dzieci oraz 30 dorosłych mieszkańców Gminy Istebna pojęło w mig technikę zaplatania wianków, tworzenia bukietów i wiązanek kwiatowych podczas 4 warsztatów.

 

Fot. mat. pras

Jednym z wiodących działań projektu była chęć udokumentowania postaci Jana Sikory – Gajdosza z Koniakowa. Młoda studentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, mieszkanka Istebnej przeprowadziła wywiady z rodziną i przyjaciółmi zmarłego muzykanta, a na ich podstawie opracowała teksty do folderu  “O Janku Sikorze – Gajdoszu z Małej Łączki”. – Udało nam się wydać 200 sztuk folderu, opowiadającego o niezwykłym życiu beskidzkiego „Janka muzykanta”, zilustrowanego zdjęciami zebranymi wśród rodziny, sąsiadów i znajomych Janka Gajdosza. Cieszymy się, że dzięki Narodowemu Centrum Kultury mogliśmy udokumentować, choć w drobnym stopniu, postać Janka Sikory – Gajdosza z Małej Łączki, a tym samym pielęgnować wartości, które on sam za życia nam przekazywał – mówi koordynatorka projektu.

Wydarzeniem, które oddało w pełni charakter projektu był Rodzinny Festyn Na Świyntygo Jona, który odbył się 20 czerwca w Karczmie Pod Ochodzitą w Koniakowie, gdzie 2 lata wcześniej odsłonięto pomnik Jana Sikory. Podczas festynu wystąpiły dzieci z Zespołu Regionalnego „Mały Koniaków”, Grupa Śpiewacza „Kóniokowianie”, kapele góralskie muzykantów z Trójwsi, a także Joszko Broda z zespołem „Rodzina Brodów”. Była to tez okazja do wspomnień o Janie Sikorze oraz do promocji folderu wydanego przez Fundacje w ramach projektu.
– 150 osób uczestniczyło w rodzinnym festynie promującym i podtrzymującym ludowe zwyczaje związane z dniem Świyntego Jona, upamiętniającym postać Jana Sikory z Małej Łączki oraz promującym regionalny folklor i muzykę górali beskidzkich – komentuje Karina Czyż.

google_news