Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec

Tragedie na “zebrach”. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo!

Fot. Śląska Policja

W ciągu zaledwie kilku tygodni bieżącego roku w województwie śląskim w wypadkach drogowych zginęło dziesięciu pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach. Dodatkowo zagrożenie potęgują zmienne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania.

Do tragicznych zdarzeń na “zebrach” dochodziło na terenie zarówno dużych, jak i mniejszych miast śląskiej aglomeracji, takich jak Gliwice, Chorzów, Mysłowice czy Pyskowice. W większości przypadków, z pierwszych ustaleń mundurowych wynika, że kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym. Tylko raz prawdopodobnie zawinił pieszy.

– Warto mieć świadomość, że w trudnych warunkach kierowca nie jest w stanie szybko zatrzymać pojazdu w miejscu, a zdarzenia drogowe z udziałem pieszych zwykle kończą się źle właśnie dla tych niezmotoryzowanych. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu. Dlatego w kodeksie drogowym pojawił się przepis, który nakazuje zmniejszenie prędkości kierowcom pojazdów, czyli samochodów, motocykli itp. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. Oznacza to, że widząc na chodniku pieszego, który wchodzi na przejście dla pieszych, trzeba ustąpić mu pierwszeństwa: zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się – podkreśla Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Należy także pamiętać, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych; spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają, aby stosować się do zasady, o której już może cześć osób zapomniała, a która jest nadal aktualna i uczyliśmy się jej od lat najmłodszych. “Zatrzymaj się, a następnie spójrz w lewo, później w prawo, jeszcze raz w lewo i jeśli czujesz się bezpiecznie, to skorzystaj z oznakowanego przejścia dla pieszych”. Elementy odblaskowe założone także podczas poruszania się na terenie obszaru zabudowanego (poza obszarem zabudowanym obowiązkowe) powodują, że kierujący widzi pieszego z odległości ponad 100 metrów. Odblaski ratują życie.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr kierowca.
Piotr kierowca.
1 rok temu

Największa głupota naszego pis rządu to bezwzględne pierwszeństwo pieszych nie jeden szczególnie staruch zły na cały Świat włazi jak święta krowa nie ma żadnych szans nawet przy 40 km wyhamować dlatego ginie tyle ludzi , oni mogą robić co chcą kierowca nie .Jestem kierowcą zaopatrzenia 30-50 km co dzień po mieście i powiecie i nie raz miałem że człowiek podchodzi nagle pod przejście człowiek hamuję a on odchodzi i się śmieje trzeba ich nagrywać i karać ja mam cały czas kamerę dla mojego dobra jak mi ktoś wskoczy nagle pod samochód.

Blanciq
Blanciq
2 lat temu

To jest najnowszy i najleprzy pomysł naszych rządzących w Polsce.
Jest to najskuteczniejszy pomysł pozbycia się pieszych na drogach wystarczy im zrobić pierwszeństwo na pasach i obrazu się sami eliminują w chodząc pod samochody

Marek kierowca z Tira
Marek kierowca z Tira
1 rok temu
Reply to  Blanciq

To wszystko jest uzgodnione ze ZUS aby wybić staruchów a wiadomo że starsi w 89 % źli na wszystko a szczególnie że młody jedzie a on nie i włazi d***l pod koła.

Raiden
Raiden
2 lat temu

Teraz wychodzi na co się nadają te nowe przepisy. Niektórym pieszym na pasach się włącza supermen. Tylko, że jak kierowca za późno zareaguje, to pierwszeństwo nie uchroni pieszego przed rozpędzonych 1,5 tony. Najgorzej jest w nocy na nieoświetlonych przejściach (np babilon).