Porady i inspiracje

Trener personalny – jak nim zostać?

Coraz więcej osób dba o swoją sprawność fizyczną i ładną, zdrową sylwetkę. W związku z taką pozytywna modą dużą popularnością cieszy się zawód trenera personalnego. Dla wielu ludzi jest to połączenie pasji z ciekawą i dobrze płatną pracą. Dlatego też kursy na trenera, które pozwalają zdobyć te umiejętności, stały się bardzo popularne.

Zmiana zawodu, przebranżowienie się czy też wykonywanie dodatkowej pracy stało się dziś czymś powszechnym. Wiąże się to z dynamiczną zmianą zapotrzebowania na rynku pracy – na różne usługi. Jednym z popularniejszych zawodów stał się zawód trenera personalnego. Wobec rozwoju branży fitness taka osoba nie może narzekać na brak zainteresowania jej usługami. Jak więc zostać profesjonalnym trenerem personalnym? Czy wystarczy tylko kurs? Między innymi odpowiedź na te pytania w dalszej części tekstu.

Trener personalny – zakres obowiązków

Bez wątpienia kandydat na trenera personalnego musi być zwolennikiem aktywnego trybu życia i znać techniki wykonywania ćwiczeń siłowych. To jednak nie wszystko, czym zajmuje się trener personalny. Zakres jego obowiązków jest znacznie szerszy. By odpowiednio opiekować się osobami i dbać o ich rozwój fizyczny oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki w sposób bezpieczny i dający efekty, trener musi znać się także na innych niezbędnych do tego dziedzinach. Co do nich należy? Otóż są to: wiedza z zakresu żywienia, anatomii człowieka, zagadnienia związane z fizjoterapią. Trener personalny powinien umieć także prawidłowo ocenić stan zdrowia i poziom kondycji osoby, którą się zajmuje. Dobry trener personalny, a więc taki, do którego ustawiają się kolejki, musi znać także zagadnienia związane z suplementacją. Warto pamiętać także o tym, że skuteczny trener personalny powinien być trochę psychologiem. Po to, aby wyczuć potrzeby danej osoby, jej zahamowania, typ osobowości – to wszystko jest potrzebne do tego, by w razie potrzeby odpowiednio zmotywować kogoś, kto trenuje, ale ma chwilę zwątpienia czy zniechęcenia. Jak więc widać, trener personalny powinien być osobą dość wszechstronną.

Jakie uprawnienia musi mieć trener personalny?

Warto pamiętać o tym, że zawód trenera personalnego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jeśli chodzi o zdrowie jego podopiecznych. No i oczywiście o efekty opieki trenerskiej. Dlatego też – choć nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów przygotowujących w tym zakresie – bardzo ważne są certyfikaty poświadczające nabyte umiejętności. Liczą się one zarówno wtedy, gdy trener personalny chce działać na własną rękę, jak i gdy ubiega się o zatrudnienie u kogoś. Dla klientów i przyszłych pracodawców ważne są ukończone przez trenera personalnego szkolenia i kursy. Dają one pewność, że dana osoba ma w tym zakresie szeroką wiedzę i umiejętności.

Dobry kurs trenera personalnego – na co zwrócić uwagę?

Kurs na trenera personalnego to – wobec dużego zapotrzebowania – bardzo szeroka oferta. Jednak z niej warto wybrać jak najlepiej, tak by potem mieć pewność, że znajdzie się odpowiednie i satysfakcjonujące zatrudnienie. Czym więc się charakteryzuje wysokiej jakości kurs trenera personalnego? Otóż przede wszystkim jest on prowadzony przez specjalistów z dużym doświadczeniem. Powinien też mieć zajęcia praktyczne na siłowni, tak jak kurs https://rockfit.pl/oferta/kurs-trenera-personalnego, a nie bazować tylko na wiedzy teoretycznej przekazywanej online. Istotne jest także to, by taki kurs zapewniał wyróżnienie się na rynku trenerskim – np. poprzez uczenie kreatywnego podejścia do treningu. Wobec coraz większej konkurencji na rynku trenerów personalnych dobrze jest wybrać taki kurs, po którym łatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie.

Połączenie pasji i pracy to wymarzone rozwiązanie dla wielu ludzi. Jednak warto także w tym wypadku postawić na pełen profesjonalizm – inwestować w swój rozwój poprzez różne szkolenia.

google_news