Porady i inspiracje

Trener personalny – moda czy realna wartość? W czym pomoże nam trener?

Trener personalny, moda czy realna wartość?

Trener personalny to zawód i usługa, która oferuje realną wartość dla wielu osób, choć może być również postrzegana jako moda w pewnych środowiskach. Na uwagę zasługuje fakt, że korzystanie z usług trenera osobistego nie jest już domeną wielkich gwiazd i celebrytów, a coraz częściej z takich usług korzystają pracownicy większych i mniejszych firm, korporacji, lekarze, prawnicy, dentyści czy też przedsiębiorcy. Wartość trenera personalnego zależy od indywidualnych potrzeb, celów i preferencji danej osoby.

Norbert Gotz trener personalny Kraków, trener osobisty, indywidualny, trening z trenerem

Od czego zacząć współpracę z trenerem personalnym?

Na początku warto znaleźć dobrego trenera personalnego w sieci lub skorzystać z rekomendacji znajomych, które trenowały z danym trenerem. Warto dogłębnie sprawdzić jakie wykształcenie ma trener, czy ukończył studia wyższe, np. AWF oraz czy ukończył stosowne kursy stacjonarne (nie online!). Warto także odwiedzić kanał na YouTube trenera personalnego, a także social media, np. trenerski Instagram oraz bloga i przejrzeć jego materiały, które publikuje.

Jeżeli znajdziemy już odpowiedniego kandydata, warto umówić się na pierwszą konsultację z trenerem, na której trener przeanalizuje twój stan zdrowia, sprawności fizycznej, nawyki żywieniowe oraz zarekomenduje odpowiednie badania przed rozpoczęciem treningów. Dopiero po pierwszej konsultacji jeżeli widzimy, że trafiliśmy na dobrego specjalistę warto zdecydować się na dłuższe treningi i współpracę, która pomoże osiągnąć nam cele treningowe.

Trener osobisty nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów

Dopiero po rozpoczęciu treningów zaczyna się właściwe działanie. Nie można zakładać, że wykupienie pakietu treningów personalnych zrobi samo z siebie formę i zdrowie. Na tych treningach trzeba się jeszcze regularnie pojawiać, a także pilnować zaleceń żywieniowych zasugerowanych przez trenera. To ostatnie szczególnie jeśli zależy ci nie tylko na sprawności fizycznej, ale również na schudnięciu czy budowie mięśni. Trener osobisty jest twoim drogowskazem, który wytycza szlak i który przeprowadzi cię przez czasami wyboistą drogę po lepszą formę, ale jeśli zastosujesz wszystkie wskazówki i zalecenia trenera to efekty potrafią być spektakularne.

Oszczędność czasu, pieniędzy i emocji dzięki treningom personalnym

To jest dokładnie tak jak bierzesz się za coś na czym się po prostu nie znasz i masz do tego prawo, np. układanie paneli podłogowych albo diagnozowanie usterki samochodu. Oczywiście w Internecie można znaleźć dużo wiedzy na każdy temat jak rozwiązać dany problem. Nie mniej jednak wiedzy jest dużo, czasem za dużo i czasem nie do końca prawidłowej. Uczenie się na błędach i szukanie optymalnego rozwiązania indywidualnie jest możliwe, ale jest bardzo czasochłonne, a szansa, że po drodze się zniechęcisz jest bardzo duża. Szkoda ryzykować w najlepszym wypadku zniechęceniem i brakiem trwałych efektów, a w najgorszym kontuzjami czy utratą zdrowia. Dlatego tak ważne jest zlecanie rzeczy, na których się nie znamy specjalistom i to nie tylko w kwestii treningu fizycznego i odchudzania, ale także w innych sferach.

Czy trenowanie z trenerem osobistym to moda, prestiż czy konieczność?

W mojej opinii jako trenera z ponad 11 letnim doświadczeniem uważam, że może być to zarówno moda jak i prestiż jak i konieczność. Wszystko zależy od samego podopiecznego jak podejdzie do współpracy. Zdarzały mi się w mojej praktyce zawodowej osoby, których głównym celem było pochwalenie się przed znajomymi czy w mediach społecznościowych, że odbywają treningi z trenerem i to był główny cel, który jakby nie patrzeć został osiągnięty.

Z drugiej strony przychodzą do mnie osoby, które potrzebują realnej pomocy. Często skarzą się na słabą kondycje i zdrowie. Nie raz mówią wyraźnie, że ich obecny tryb życia prowadzi do utraty zdrowia i śmierci. Brzmi groźnie, ale takie są fakty. W takiej sytuacji współpraca z trenerem jest koniecznością, aby doprowadzić organizm do porządku, tj. świetnej sprawności i doskonałego zdrowia. To oczywiście wymaga czasu, ale warto. Nie raz po osiągnięciu przez takie osoby celów treningowych, czyli dużej redukcji wagi (-20, -30kg) słyszę, że decyzja o zmianie dotychczasowego trybu życia była ich jedną z najlepszych w życiu bo wraz z nowymi nawykami znacząco poprawiła się ich jakość życia.

Z trzeciej strony można te wszystkie trzy punkty połączyć, wszystko zależy od twojego indywidualnego podejścia i osobowości. Każdy punkt i podejście będzie właściwe jeśli pomoże nam osiągnąć nasze cele.

Zalety treningów z trenerem personalnym:

  1. Dostosowane podejście: Trener personalny opracowuje program treningowy i żywieniowy, który jest dostosowany do indywidualnych celów, umiejętności, kondycji i ograniczeń klienta. To pozwala osiągnąć efektywniejsze wyniki niż ogólny program treningowy, a także pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji.
  2. Motywacja: Trener personalny może stanowić wsparcie motywacyjne. Pomaga utrzymać dyscyplinę, zapewniając regularne spotkania i śledząc postępy. To może pomóc uniknąć lenistwa i utrzymać zaangażowanie w trening.
  3. Poprawa techniki: Trener personalny pomaga w poprawie techniki ćwiczeń, co jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji i osiągnięcia maksymalnych korzyści z treningu.
  4. Oszczędność czasu: Współpraca z trenerem osobistym może pomóc w zoptymalizowaniu czasu spędzanego na treningu. Trener opracuje efektywny plan, który pozwoli osiągnąć cele w możliwie krótkim czasie.
  5. Zdrowy tryb życia: Trenerzy personalni często pomagają również w opracowaniu planów żywieniowych i nawyków, które wspierają zdrowy tryb życia.
  6. Bezpieczeństwo: Trener indywidualny może monitorować zdrowie klienta podczas treningu, śledząc ciśnienie krwi, tętno i inne wskaźniki, co jest istotne zwłaszcza dla osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych.
  7. Wiedza i doświadczenie: Trenerzy osobiści posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie treningu i żywienia, co pozwala klientowi uniknąć błędów i nieefektywnych metod.

Warto zainwestować czas i pieniądze na współpracę z trenerem.

Pieniądze i czas zainwestowany we współpracę z trenerem personalnym zwraca się niejednokrotnie w postaci lepszego zdrowia, sprawności fizycznej, nastroju, podejścia do życia, po prostu lepszej jakości życia, ale także lepszych zarobków. Nieraz spotkałem się z sytuacją, gdy po cyklu regularnych treningów i osiągnięciu tych wszystkich celów moi podopieczni stawali się innymi ludźmi, bardziej energicznymi, szczęśliwszymi, wydajniejszymi i podchodzącymi do zadań czy wyzwań z większą wiarą we własne możliwości przez co osiągali awans w pracy lub lepsze efekty w biznesie co sumarycznie sprowadzało się do większych zarobków.

Autor: Norbert Gotz trener personalny Kraków

google_news