Wydarzenia Bielsko-Biała

Triumf strażaków z OSP. Udzielają pomocy na wysokim poziomie!

Mistrzowskimi umiejętnościami w udzielaniu KPP wykazali się strażacy ratownicy z OSP Komorowice Śląskie, którzy w dniach 9 i 10 października br. rywalizowali w Ogólnopolskich Zawodach Ratowniczych KPP Sobótka 2020. Ratownicy z Komorowic zajęli pierwsze miejsce, natomiast druhowie z OSP Czaniec zajęli miejsce trzecie.

W pierwszej edycji zawodów ratowniczych uczestniczyło łącznie 21 czteroosobowych drużyn. – Organizatorzy przygotowali kilkanaście różnych zadań. Jednym z ciekawszych było udzielnie pomocy osobie poszkodowanej, która doznała amputacji dwóch kończyn dolnych na wysokości kolan. W tym zadaniu liczyło się przede wszystkim szybkie i precyzyjne działanie, w tym zatamowanie dużego upływu krwi. Byliśmy jedną z dwóch drużyn, której udało się zmieścić w czasie i zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu osoby poszkodowanej. Bardzo ciekawym zadaniem było zdarzenie, z jakim każdy z nas ratowników może mieć do czynienia nad zbiornikiem wodnym. Młoda dziewczyna skoczyła do wody, niestety w tym miejscu było bardzo płytko. Poszkodowana doznała urazu kręgosłupa szyjnego z przerwaniem rdzenia kręgowego. Dziewczyna nie czuła ani rąk, ani nóg, była wychłodzona. Poszkodowaną zauważył chłopak, który ją wyciągną na brzeg, tu udzielaliśmy jej KPP. Realizmu tej scenie dodawał fakt, że pozorantka była w stroju kąpielowym, padała mżawka i było zimno. W tym zadaniu chodziło przede wszystkim, żeby poszkodowaną zabezpieczyć termicznie przed dalszą utratą temperatury ciała, powiadomić CPR i po przybyciu śmigłowca LPR jak najszybszym przekazaniu poszkodowanej do dalszego leczenia szpitalnego – powiedział nam Jan Wiatr, strażak z OSP Komorowice Śląskie i zarazem ratownik medyczny, kierowca bielskiego pogotowia ratunkowego.

Warto podkreślić, że w zadaniach uczestniczyli pozoranci, ale takie przypadki mogą się zdarzyć także w życiu codziennym, gdzie sytuacje są jak najbardziej prawdziwe. W różnych sytuacjach losowych dla poszkodowanego z jakimiś urazami ważne jest, żeby jak najszybciej został zabezpieczony przed wychłodzeniem.

– Ratownicy często stosują koce ratunkowe termoizolacyjne, zwane także folią termiczną lub folią życia. Jeśli chcemy zabezpieczyć osobę poszkodowaną przed wychłodzeniem, to złota strona musi być skierowana w górę. Istotne jest to, żeby poszkodowany był zabezpieczony nie tylko folią termiczną, ale także dodatkowo przykryty jakąś kurtką, polarem, kocem itd. – podkreślał nasz rozmówca.

W pierwszym dniu zawodów ratownicy uczestniczyli w wykładach z zakresu ratownictwa, później rywalizowali w pięciu zadaniach nocnych. W drugim dniu zawodów organizatorzy przygotowali dziesięć różnych zadań, które trwały do godzin wieczornych. W minioną sobotę podsumowano pierwszą edycję zawodów i ogłoszono wyniki. Kolejną edycję zawodów zapowiedziano na wrzesień 2021.

Foto: OSP Komorowice Śląskie, OSP Czaniec

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments