Bielsko-Biała Na sygnale Żywiec

Trudna akcja górskich ratowników

W ubiegłym tygodniu beskidzcy GOPR-owcy przeprowadzili bardzo trudną akcję ratunkową w rejonie przełęczy Bory Orawskie (położona jest na szlaku prowadzącym z Krawców Wierchu w kierunku Pilska). Podczas wędrówki żółtym szlakiem –  tuż przed przełęczą – turystka poślizgnęła się i upadła.

Wywróciła się tak nieszczęśliwie, iż złamała nogę. Z uwagi na trudny teren i warunki panujące na szlaku, ratownicy górscy mieli problem z dotarciem na miejsce samochodem. Dojechali nim jedynie w głąb doliny,  a dalej wyruszyli na ratunek pieszo. Po dotarciu do poszkodowanej udzielili jej pierwszej pomocy i po zabezpieczeniu znieśli ją w dół na noszach.

Używając między innymi technik linowych, ratownicy musieli w ten sposób pokonać  dystans kilkuset metrów. Po dotarciu do samochodu terenowego kobieta została odtransportowana do Złatnej, gdzie przejął ją zespół ratownictwa medycznego. GOPR poinformował o tej akcji dopiero wczoraj, jednocześnie ratownicy apelują do turystów wyruszających w Beskidy o zachowanie ostrożności. Bo co prawda w niższych partiach gór panuje już wiosna, lecz wyżej wciąż zalega na szlakach lód i śnieg.

 

google_news