Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Trwa Europejski Tydzień Szczepień. Dlaczego warto się szczepić?

Fot. Pixabay.com

W dniach 21-27 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, dlaczego warto się szczepić.

Szczepienia mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.

Czy szczepienia są bezpieczne?

Szczepionki należą do najlepiej przebadanych grup produktów leczniczych dostępnych na rynku. Podlegają rygorystycznej kontroli w czasie ich rejestracji, a każda seria szczepionek wprowadzana na rynek poddawana jest kontroli. Obecnie szczepionki są najbezpieczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznymi chorobami.

Współcześnie produkowane szczepionki są bardzo dokładnie sprawdzane przed ich zatwierdzeniem do stosowania. Badania te obejmują zarówno badania laboratoryjne, jak i analizę bezpieczeństwa i skuteczności produktu sprawdzone w kolejnych fazach badań klinicznych na ludziach. Badania te są obowiązkowo przeprowadzane przez wytwórców szczepionek, a następnie ich wyniki są szczegółowo analizowane przez wyznaczone do tego celu instytucje rządowe (Europejską Agencję Leków, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).

Monitorowane są niepożądane odczyny poszczepienne, zarówno miejscowe, w miejscu wstrzyknięcia preparatu, jak i ogólne dotyczące całego organizmu. Ta nieustająca obserwacja skutków szczepień już w okresie ich powszechnego stosowania pozwala na wykrycie bardzo rzadkich reakcji niepożądanych.

Czym jest kalendarz szczepień?

Program Szczepień Ochronnych, popularnie nazywany kalendarzem szczepień, jest opracowywany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. W niektórych przypadkach, np. z powodu opóźnienia w realizacji szczepień ze względu na stan zdrowia pacjenta czy powrotu dziecka z innego kraju, konieczne jest opracowanie indywidualnego kalendarza szczepień ustalanego przez lekarza.

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Należą do nich szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), rotawirusom, błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka). Szczepienia obowiązkowe są realizowane do 19 roku życia oraz u osób dorosłych szczególnie narażonych (np. studentów medycyny).

Do szczepień zalecanych (bezpłatnych) należą: szczepienie przeciw HPV dziewcząt i chłopców, szczepienie przeciw COVID-19.

Do szczepień zalecanych, za które muszą zapłacić rodzice lub osoby zainteresowane szczepieniem, należą szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), WZW B (osoby narażone na zakażenie), ospie wietrznej, grypie (dla niektórych grup pacjentów bezpłatne lub ze zniżką), pneumokokom (dla urodzonych przed 1 stycznia 2017, bezpłatne dla osób powyżej 65 lat – zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi), meningokokom, ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), kleszczowemu zapaleniu mózgu, cholerze, durowi brzusznemu, wściekliźnie, żółtej gorączce.

Szczepienia przeciw HPV

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy, ale również innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jest to bardzo ważny krok w prewencji nowotworów. Do tej pory w województwie śląskim zaszczepiło się 30 477 dzieci, w tym prawie 20 tys. dziewczynek i ponad 10 tys. chłopców.

Szczepić dziecko należy zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2024 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2011 i 2012). Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W województwie śląskim jest dostępna w ponad 500 placówkach – szczegółowa mapa zamieszczona jest tutaj.

Ważne nie tylko dla dzieci

Ryzyko zachorowania i powikłań z powodu chorób zakaźnych jest u dorosłych znacznie większe niż u dzieci. Dlatego szczepionki są zalecane na różnych etapach życia.

Szczepienia ochronne to skuteczna metoda profilaktyki chorób infekcyjnych u osób dorosłych. Wiele szczepień zarejestrowanych i dostępnych w Polsce jest przeznaczonych do profilaktyki także osób dorosłych. W przypadku wielu chorób zakaźnych, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowania i powikłania w większym stopniu niż dzieci. A co najważniejsze prawdopodobieństwo zgonu w przebiegu choroby, której można zapobiegać drogą szczepień jest u osoby dorosłej 100-krotnie większe niż u dzieci.

google_news