Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Trwa szczepienie lisów. Trzeba uważać

Fot. Pixabay

Do 7 czerwca na obszarze całego województwa małopolskiego przeprowadzana jest akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W tym okresie wychodząc do lasu na spacer trzeba mieć się na baczności. Uważać muszą w szczególności posiadacze psów i kotów. 

Jest to kontynuacja szczepienia z lat ubiegłych i wykonywana poprzez zrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie. Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca i intensywny zapach rybny.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach. Nie wolno dotykać, podnosić, a tym bardziej rozmazywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka oraz błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Uważać powinni posiadacze zwierząt domowych, a w szczególności psów i kotów, gdyż to one najczęściej wchodzą na tereny leśne. Każdy kontakt zwierzęcia ze szczepionką muszą zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji. Dlatego nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie apeluje do wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.  Wszelkich informacji dotyczących niniejszej akcji udziela telefonicznie (tel. 12 293-10-00). Można także kontaktować się z  z Powiatowym Lekarz Weterynarii w Wadowicach (tel. 33 823-34-22), który ma pieczę także nad powiatem suskim.

kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 rok temu

Vulpes pilum mutat, non mores