Wydarzenia Żywiec

Trzy karetki (nie) wystarczą

Fot. Paweł Szczotka

Od początku marca na Żywiecczyźnie głośno jest o braku odpowiedniej liczby karetek systemowych oraz transportu sanitarnego – do przewożenia pacjentów. Tymczasem spółka ICZ Healthcare, która prowadzi nowy szpital, likwiduje jedną ze swoich karetek transportowych.

Tak zwane karetki systemowe to tradycyjne pogotowie, które ma swoje wyjazdowe zespoły ratownictwa medycznego w Żywcu, Jeleśni, Łękawicy, Rajczy i Węgierskiej Górce. Obecnie pogotowie prowadzone jest jeszcze przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w likwidacji w Żywcu. Natomiast karetki transportu sanitarnego od stycznia prowadzone są przez spółkę ICZ Healthcare. Jak twierdzą pracownicy, z obecnych czterech karetek sanitarnych wycofana ma zostać jedna.

To jakaś paranoja! Od początku marca karetki systemowe i transportu sanitarnego wożą pacjentów covidowych po szpitalach w całym województwie, a nawet do placówek w województwach małopolskim i opolskim, bo oddział covidowy w Szpitalu Żywiec, chociaż nieco powiększony, ma zajęte praktycznie wszystkie łóżka. Karetka jadąca z pacjentem na przykład do Blachowni pod Częstochową czy do Opola lub Myślenic wyłączona jest na kilka godzin, a po powrocie musi przejść dezynfekcję. A przecież są chorzy nie tylko na Covid, ale i inne choroby, w tym wielu mających problemy z sercem czy krążeniem, do których zamiast karetek muszą wyjeżdżać strażacy mający odpowiednie uprawnienia lub wzywa się śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W takim przypadku każda karetka jest na wagę złota – mówią pracownicy transportu sanitarnego.

Karolina Kocięcka, specjalista ds. komunikacji w Szpitalu Żywiec potwierdza, że obecnie w pełnej dyspozycji transportu medycznego są cztery karetki.

Jednak ze względu na wiek i zużycie, jeden z pojazdów, w trosce o bezpieczeństwo załogi i przewożonych pacjentów, zostanie wycofany z eksploatacji. Zarząd spółki analizuje bieżącą sytuację oraz możliwości doposażenia transportu, ale obecne zasoby nas zabezpieczają – twierdzi Karolina Kocięcka.

Tymczasem pracownicy podkreślają, że to nie wszystkie zmiany, bo z obsady jedynej specjalistycznej karetki transportu sanitarnego ma zostać wycofany lekarz.

Wprowadzony 29 listopada 2020 roku przepis artykułu 36a ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym mówi, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w skład zespołu specjalistycznego mogą wchodzić trzy osoby posiadające kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu, z wyłączeniem obsady lekarskiej. Uwzględniając aktualne zasoby kadry lekarskiej Szpitala Żywiec, które wykorzystywane są do leczenia pacjentów covidowych, dyrekcja szpitala uznała za uzasadnione podjęcie decyzji o wdrożeniu do transportu sanitarnego rozwiązań wynikających z tej ustawy – tłumaczy Karolina Kocięcka.

Dodaje, że o rozwiązaniu tym powiadomiony został Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przy okazji zamieszania z likwidacją karetki transportowej oraz zniesienia obsady lekarskiej w jednej z karetek, pracownicy zwrócili uwagę na fakt, że nie mają odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeń socjalnych i oddzielnych szafek na odzież dla każdego z pracowników.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak niezwykle jest to istotne przy obecnej sytuacji epidemicznej – zaznaczają pracownicy.

Po naszym zapytaniu w tej sprawie do Szpitala Żywiec, Karolina Kocięcka poinformowała nas po kilku dniach, że pomieszczenia socjalne są oddane do dyspozycji pracowników.

Dla osób zatrudnionych na etat przygotowano oddzielne szafki, a dla pozostałych 20 pracowników oddano szatnię do ich wyłącznej dyspozycji. Szpital Żywiec zawsze przykłada szczególną wagę do zapewnienia wszystkim pracownikom warunków pracy spełniających ich oczekiwania i będących zgodnymi z obowiązującymi przepisami. Pragniemy również podkreślić, że sprawy dotyczące transportu sanitarnego zostały poddane szczegółowej analizie, odbyły się spotkania i wszystkie niejasności zostały wyjaśnione i uregulowane – twierdzi Karolina Kocięcka.

KB-beton
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu

Starosta odpowiada za powiat i mieszkańców co do obsługi przez szpital. Co na to?

Hermenegilda
Hermenegilda
11 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Ja na to jak na lato, podszywaczu.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Nie zaciemniaj intrygancie.

kapitalizm ?
kapitalizm ?
12 dni temu

I taka jest różnica między “państwowym” i “prywatnym”. Tu chodzi tylko o kasę. I pani Kocięcka niech powie wprost, że żal kasy na karetkę i lekarza. Po co to pierd…… o trosce o pacjenta i przepisach z NFZ. Macie co chcieliście. Podziękujemy przy wyborach.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  kapitalizm ?

W przepisie, który przywołuje pani specjalista d/s komunikacji jest mowa, że w skład zespołu mogą wchodzić 3 osoby z wyłączeniem lekarza co oznacza, że nie musi tak być. Obawiam się, że problemem zasadniczym jest brak lekarzy, przy wycofani karetki już jest oszczędność na ewent. lekarzu i 3 osóbach z kwalifikacjami ratowniczymi.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Uwaga,komentarz poszczywacz a.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu

Dlaczego ja jestem tak głupia..?

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu

Wystarczy nazwać odmrażaniem.
Może pani Karolina jest specjalistką od innej komunikacji niż transport sanitarny – w kierunku rzecznika?

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Widzę że poszczywacz działa od eana i bzdury pisze.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Pomiń, że Hermenegilda pisze bzdury bo to oczywiste. A pisze też w nocy – podpowiadam.