Wydarzenia Żywiec

Turystyczny zastrzyk. Prawie 29 milionów dla 15 gmin

Obecna trasa pieszo-rowerowa, która kończy się obok plaży miejskiej przy ośrodku Politechniki Krakowskiej, ma zostać wydłużona o 4,6 km. Fot. Paweł Szczotka

Prawie 29 mln zł otrzymało 15 gmin z Żywiecczyzny w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Za pieniądze te planowane są inwestycje, które powinny podnieść atrakcyjność turystyczną poszczególnych gmin. Mają to być między innymi basen, ścieżki rowerowe, pumptrack, a także rozbudowa sieci kanalizacyjnej.

Poseł Kazimierz Matuszny (PiS) mówi, że w całej Polsce dotację otrzymało około 200 gmin górskich w sumie na kwotę 1 mld zł. Na Żywiecczyźnie dotacje dostało wszystkie 15 gmin.

To spory zastrzyk dodatkowych pieniędzy. Nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę. Kryteria, jakimi kierowano się przy określaniu wysokości wsparcia, to 40 procent średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, ale nie więcej niż 8 milionów złotych na jedną gminę. Drugim kryterium było 80 procent rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Te dotacje gminy górskie mogą przeznaczyć na infrastrukturę turystyczną czy komunalną, która związana jest z usługami turystycznymi. Chodzi między innymi o budowę czy rozbudowę szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich, deptaków, parków, punktów widokowych, parkingów, muzeów, obiektów kultury regionalnej czy innych atrakcji turystycznych. Możliwe jest również przeznaczenie tych pieniędzy na drogi, chodniki czy rozbudowę sieci kanalizacyjnej – wylicza poseł Kazimierz Matuszny.

Radości z otrzymania dotacji nie ukrywa burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia dostaliśmy rózgę, bo wtedy nie przekazano nam rządowego wsparcia. Teraz dostajemy 5,2 miliona złotych prezentu przed świętami wielkanocnymi. Pieniądze te planujemy przeznaczyć na budowę dalszej części trasy pieszo-rowerowej wzdłuż Jeziora Żywieckiego od plaży miejskiej przy ośrodku Politechniki Krakowskiej do ujścia rzeki Łękawki o długości około 4,6 kilometra. Powstanie nie tylko trasa, ale także ławki i tablice edukacyjne. Dzięki temu w połączeniu z istniejącą trasą od mostu trzebińskiego w Sporyszu nasza trasa pieszo-rowerowa będzie już liczyć prawie 12 kilometrów – zaznacza burmistrz.

Gmina Jeleśnia pozyskane 2,6 mln zł zamierza przeznaczyć na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Gmina Koszarawa otrzymała 321 tys. zł na modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury wraz z rozbudową parkingu przy nim. Ponad 2,2 mln trafi do gminy Lipowa.

Planujemy stworzenie nowoczesnego toru pumptrack przy Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce. Będzie się tam też zaczynać ścieżka pieszo-rowerowa z oświetleniem i ławeczkami, która poprowadzi aż w pobliże zapory w Dolinie Zimnika. Chcemy także dokończyć ogólnodostępne i pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej przy Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce oraz stworzyć parking dla turystów przy szkole w Twardorzeczce, z którego będzie krótka droga do ścieżki pieszo-rowerowej, co pozwoli rozładować ruch w Dolinie Zimnika – zaznacza wójt gminy Lipowa Jan Góra.

Z kolei w Węgierskiej Górce za pozyskane ponad 3,4 mln zł planowana jest budowa zewnętrznego zespołu kąpieliskowego o powierzchni wodnej 446 m kw. i 700 m kw. powierzchni tarasowo-plażowej z licznymi funkcjami wodnej rekreacji.

Przestrzeń relaksacji wodnej będzie obejmowała zespół hydromasażowy, odpoczywalnię wodną, wodne SPA i wodne urządzenia zabawowe. Będzie to pierwszy etap przedsięwzięcia – podkreśla wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

W kolejnych latach kompleks miałby zostać rozbudowany o krytą pływalnię.

Fot. Kronika Beskidzka

KB-beton
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żywczanka
Żywczanka
9 dni temu

Fajnie gdyby Radni Żywca zainteresowali się zaśmieconymi ulicami, wszędzie syf i śmieci.
To jest wizytówka. Proszę spojrzec na boczne ulice dworcowej.

Ewa
Ewa
10 dni temu

Nadworny architekt wójta Węgierskiej Górki Tyrlika już zaciera ręce. Będzie nowy Mercedes..

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu

Wiem, wiem, dużo glupot dziś pisałam, przepraszam, idę leki za żyć.

Ewa
Ewa
10 dni temu

Oj, będzie czym “karmić” kolesi…

Karol
Karol
10 dni temu

Burmistrzu Wilamowic, z takich instytucji ściągaj kasę a nie układaj się z jakimiś dziwnymi lewackimi organizacjami  

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu
Reply to  Karol

O czym piszesz, o górskich gminach jest tu mowa a Wilamowice taką nie jest, nic o lewactwie.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu
Reply to  Karol

Karol zapewne myślał przez weekend o dobrodziejstwie głosowania przez radnych w Wilamowicach i zapomniał komentarz pod tamtym artykułem zamieścić. Co to znaczy bezgraniczne (nie mówię ślepe) zaangażowanie.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu

Cieszymy się, to dobra informacja.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Podszyj się pod “Ewę”, tam już nie będzie dobra informacja.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu

Jeśli burmistrz Żywca chwali rząd przed Świętami Wielkanocnymi – musi być dobrze. Co tam wcześniejsza rózga przed wcześniejszymi Świętami, poprawił się i dostał.