Cieszyn Kultura i rozrywka

Tydzień Książki nad Olzą

Mat. prasowe

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dołączył do organizatorów tegorocznego Tygodnia Książki. – Zapraszamy w dniach 6-12 maja na warsztaty, spotkania, wykłady i spacer. A motywem przewodnim będą, jak nietrudno zgadnąć, książki – zachęcają organizatorzy.

– Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego – przekonuje dr Anna Machwic z Akademii Sztuk Plastycznych w Katowicach, kuratorka Tygodnia Książki.

Zastanówmy się więc, dlaczego tak jest? – Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, ale mają także swoją fizyczną formę wpływającą na to, czy „dobrze nam się czyta” i czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. I to właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się w Tygodniu Książki – wyjaśnia dr Anna Machwic.

A co będzie działo się w Cieszynie? Podczas Tygodnia Książki, 6-12 maja, będzie można m.in. wybrać się na warsztaty tworzenia opraw książkowych z papieru marmurkowego, poznać historię wydawniczego biznesu Edwarda Feitzingera, który zasłynął z drukowania tzw. „książek dla ludu”, czyli literatury jarmarcznej, a także sprawdzić, na czym polega ukryta przyjemność czytania kryminałów.

W ramach Tygodnia Książki będzie można odwiedzić cieszyńskie Archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego, posłuchać o warsztacie graficznym i technikach tworzenia ilustracji do artystycznych książek obrazkowych dla dzieci oraz odwiedzić pracownie artystyczne: badań nad ekslibrisem współczesnym, projektowania graficznego, komiksu i sztuki narracji, ilustracji i plakatu.

Na zwiedzających będzie czekała wystawa zabytkowych nut, komiksów i unikalnych albumów w cieszyńskim oddziale Biblioteki UŚ. Będzie można wybrać się na spotkanie z bajką matematyczną i warsztatami animacji czytelniczej, pójść na spacer śladami dawnego cieszyńskiego drukarstwa i księgarstwa, zwiedzić Muzeum Drukarstwa oraz wziąć udział w warsztacie introligatorskim.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązują zgłoszenia poprzez stronę program.miastonauki.pl/tydzien-ksiazki.

google_news