Cieszyn Kultura i rozrywka

Uciekając w leśny spokój…

Spowiedzisko w Lesznej. Fot. Monika Foltyn-Kubera

Leśne gęstwiny i górzyste tereny Śląska Cieszyńskiego skrywają wiele tajemnic. Przez lata słyszały modlitwy, płacz, ciche prośby o pomoc, nawoływanie bliskich. Były niemym świadkiem ludzkich łez, tragedii setek mieszkańców, ale i szczęśliwych chwil. Do dzisiaj w leśne, górskie ścieżki ludzie uciekają szukając spokoju, ciszy, ukojenia myśli…

Beskidzkie lasy przyciągają również tych, którzy pragną być bliżej Boga. Tak jest dzisiaj i tak było również kilkaset lat temu. W połowie XVI wieku sporą część mieszkańców Śląska Cieszyńskiego stanowili ewangelicy. Wolność religijna skończyła się jednak, gdy na naszym terenie panowanie przejęli Habsburgowie. Jedynym obowiązującym wówczas wyznaniem został rzymski katolicyzm. W 1654 roku zabrano ewangelikom większość kościołów. Do roku 1709 (na niektórych terenach nawet do 1781) mogli się oni spotykać tylko na tajnych nabożeństwach organizowanych w lasach na górskich zboczach. Miejsca te zostały nazwane leśnymi kościołami.

Miejsc tych było wiele, często zmieniano lokalizację, aby uniknąć ewentualnych represji. Do dzisiaj zachowała się pamięć o dziewięciu takich kościołach w Beskidzie Śląskim. Sześć z nich znajduje się po polskiej stronie, a trzy po czeskiej.

Najbardziej znany i najpopularniejszy leśny kościół to tzw. kamień na Równicy. Położony jest w Ustroniu, na zachodnim stoku góry. W gęstwinie lasu świerkowo-bukowego, w pobliżu bijącego źródełka, znajdują się dwa głazy z piaskowca z wyrytymi tablicami Mojżeszowymi, krzyżem i kielichem. Obecnie w odprawianych przy kamieniu nabożeństwach uczestniczą tłumy wiernych, którzy przyjeżdżają nawet z bardzo odległych parafii. W 1961 roku zainaugurowano coroczne odprawianie w tym miejscu nabożeństw w Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, obchodzone w pierwszy czwartek po katolickim święcie Trójcy Świętej. Do kamienia można dojść czerwonym szlakiem z Ustronia na Równicę.

Kolejnym bardzo popularnym leśnym kościołem jest tzw. kamień na Bukowej, zwany również „Kościołem na Szymkowie”. Ten kościół usytuowany jest na zboczu góry Bukowej, na wysokości 713 m n.p.m., w miejscu zwanym Spowiednią Doliną. Na polanie pośrodku lasu znajduje się kamień, pod którym kiedyś podobno tryskało silne źródło. Przez ponad półtora wieku było to miejsce spotkań ewangelików, najprawdopodobniej od 1654 do 1782 roku. Daty te zostały wyryte na postumencie w kształcie kazalnicy, w który wmurowany został uszkodzony, historyczny kamień sprzed lat. We wrześniu 1983 roku odbyło się tam inauguracyjne nabożeństwo, które miało przywrócić ten leśny kościół pamięci okolicznych mieszkańców. Od 1988 roku nabożeństwa odbywają się tam raz w roku, zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. Do „Kamienia na Bukowej” wiedzie nieoznakowana leśna droga prowadząca od ulicy Bukowej.

W innej części powiatu, u podnóża Czantorii Małej w Lesznej Górnej znajduje się natomiast „Spowiedzisko”. Znajdowało się tam niegdyś źródełko, w którym najprawdopodobniej chrzczono dzieci. Zostało ono niestety zdewastowane i w jego miejscu znajduje się obecnie studnia. Regularne nabożeństwa odbywają się tam od 1993 roku, połączone są ze spowiedzią i komunią świętą. W 1998 roku postawiono tam dwa kamienie, które stanowią ołtarz oraz ambonę. Aby dotrzeć do „Spowiedziska”, należy kierować się leśną drogą z Lesznej Górnej, niedaleko czarnego szlaku prowadzącego z Goleszowa na szczyt Małej Czantorii.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zorientowany
Zorientowany
3 lat temu

A teraz zamiast ciszy słychać ryk motocyklowych silników.

baba Jaga
baba Jaga
3 lat temu

Kościoły nie znoszą konkurencji do kasy.