Cieszyn Kultura i rozrywka

Uciekła przed wojną do Polski. W Cieszynie zgłębia tajniki sztuki drukarskiej i dawnych technik ilustrowania

Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay.com

Książnica Cieszyńska zaprasza na prelekcję Maryny Podolskiej, pracownika Zakładu Rysunku w Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która 4 maja o 16.00 opowie o „Różnych technikach ilustrowania w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”.

Prelegentka pochodzi z Ukrainy. Wcześniej pracowała w Odessie na Grekov Odesa Art School oraz South Ukrainian National Pedagogical University named after K. D. Ushynsky. Po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku została zmuszona opuścić kraj, przenosząc się do Polski. Książnica Cieszyńska, we współpracy z organizacją „Granica dla Granicy”, udostępniła Marynie Podolskiej wybrane obiekty ze swoich zbiorów dla naukowej analizy, czego efektem będzie właśnie majowa prelekcja.

Gość wprowadzi słuchaczy w tajniki sztuki drukarskiej, od momentu wynalezienia druku do czasów współczesnych oraz zapozna z różnymi technikami ilustrowania w oparciu o zbiory Książnicy Cieszyńskiej. Słuchacze będą mogli zdobyć wiadomości przydatne do rozpoznawania różnorodnego rodzaju ilustracji znajdujących się w książkach prezentowanych na wystawach czy wernisażach. Litografia, akwaforta, miedzioryt bądź drzeworyt przestaną być skomplikowanym terminami dzięki przedstawieniu różnic między nimi na przykładzie wybranych książnicowych pozycji.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek Barek
Arek Barek
1 rok temu

Kto zmusił Ukrainkę do opuszczenia ukochanej ojczyzny. Odessa nie byla atakowana przez zbrodniczego wroga i cieszyła się pełnym spokojem Czy nie jest to czasem ucieczka przed zaszczytnym obowiązkiem obrony swojej ukochanej ojczyzny która wydala takich herosów i bohaterow ja Bandera i jego towarzysze Czy nie jest wstyd tej Pani ze jej towarzysze bohatersko walczą o wspaniałą demokratyczna Ukraine a ona się dekuje w Polsce

Rysiek spod Magury
Rysiek spod Magury
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

Nie tobie osądzać, zza klawiatury! Może bała się o dzieci? A nawet jeśli tylko o siebie — co w tym złego? Cywile na wojnie to tylko kamień u nogi, trzeba się o nich troszczyć, chronić. Często nawet sowiecka dzicz wykorzystuje ich jako żywe tarcze.
Rok temu nikt nie wiedział, co się stanie — nie dziwię się nikomu, kto na wieść o masowych mordach wiał, gdzie pieprz rośnie!
I tylko pozbawieni empatii i rozumu „ludzie” potrafią w takim momencie wyciągać banderę, zgodnie z intencjami i instrukcjami z Kremla. Byle tylko siać ferment, skłócić, zneutralizować. Pożyteczni i****i, spotkałeś się z takim terminem?

Last edited 1 rok temu by Rysiek spod Magury
Arek Barek
Arek Barek
1 rok temu

Co jest ważniejsze miłość ojczyzny czy własna wygoda ? Cywil powinien stać się żołnierzem. Bandera to wielki przyjaciel Polaków który kilkaset tysięcy z nich wysłał przy pomocy wideł, siekier i pił do wieczności. Gratuluje wiedzy historycznej trollu naszych “Panów” Radze zaciągnąć się do najemników naszego “Pana” aby poznać rzeczywistość

Nil
Nil
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

Tacy ludzie takie czasy taka wojna. Nie wiem czemu nie ma powrzechnej mobilizacji skoro ojczyna w potrzebie. Nie Pisz o przeszkadzających cywilach bo jest mnóstwo roboty za linią frontu. Tylko najlepiej spier…. . A potem bohatera zgrywać. A jeszcze ilu będzie takich co po wojnie będą wracać i opowiadać o swoich czynach frontowych

Last edited 1 rok temu by Nil
anna
anna
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

Niestety ,musieli opuscić zachodni region Ukrainy , gdyż grozło im OBUSTRONNE PRZEŚLADOWANIE , NIE TYLKO ZE STRONY ROSJAN , ALE TAKŻE ZE STRONY SWOICH RODAKÓW , KTÓRZY TRAKTOWALI ICH JAKO ROSYJSKOJĘZYCZNYCH , TAKA SAMĄ HISTORIE PRZEŻYWALI CIESZYNIACY , KTÓRYCH OKREŚLANO PO MOWIE , I NAJBEZPIECZNIEJ BYŁO POWIEDZIEC JO JEST STELA …