Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Uczniowie dają przykład dorosłym. I udzielają pierwszej pomocy bez wahania

Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Najpierw uciskanie serca, a potem pomoc osobie, która przewróciła się w piwnicy i uszkodziła sobie bark, a wstając przebiła gwoździem dłoń. Z takimi zadaniami, wykonywanymi na czas, zmierzyła się młodzież w finale 10. Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy.

– Nawet jeśli nie zostaniecie w przyszłości ratownikami medycznymi, to najważniejsze, że będziecie wiedzieli jak pomóc – gratulował uczniom starosta bielski Andrzej Płonka. Do etapu powiatowego zaproszono najlepszych z 15 szkół. Część teoretyczna odbyła się zdalnie – uczniowie odgadywali hasło w wykreślance. Część praktyczną przeprowadzili pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, współorganizatora konkursu, w sali sesyjnej. Uczniom towarzyszył opiekun.

– Zauważamy, jak wielką różnicę robi edukacja. Obecnie młodzi ludzie nie boją podejść się do osoby poszkodowanej. Nie mają żadnych oporów, po prostu podchodzą i potrafią pomóc – mówi Bożena Korzeniewicz, pielęgniarka z bielskiego pogotowia. Potwierdza to Renata Wrzoł, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa. – Nie trzeba ich namawiać do zajęć i tak jest od najmłodszych klas. Chętnie biorą udział w lekcjach, a pewnymi sytuacjami są zafascynowani – mówi nauczycielka.

– Trzeba udzielić pomocy drugiemu człowiekowi, bo taki jest wymóg prawny – wątpliwości nie ma Małgosia Tittor ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie Miliardowicach, która wygrała jubileuszową edycję zmagań. Zwyciężczyni ratowania życia, oprócz na lekcjach w szkole, uczyła się oglądając filmy na YouTube. Pierwsze trzy miejsca w konkursie zajęły dziewczyny. Pierwsza była Małgorzata Tittor, druga Nikola Filapek z SP nr 1 im. Synów Pułku w Bystrej, a trzecia Paulina Golec z Niepublicznej SP im. kard. Karola Wojtyły w Kozach.

– Około 300 uczniów z siódmych i ósmych klas z 30 szkół podstawowych z powiatu bielskiego wzięło udział w jubileuszowej edycji wydarzenia. Najpierw były eliminacje szkolne, a potem etap powiatowy. Z okazji okrągłej, dziesiątej edycji konkursu, starosta bielski przyznał nagrody trzem placówkom, które były najaktywniejsze i miały najwięcej laureatów. Są to: SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments