E-edukacja Cieszyn

Uczniowie piszą listy…

Ponad 120 miast i gmin przystąpiło do największej ekologicznej w Polsce. Są to „Listy dla Ziemi”, czyli projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. W gronie uczestników, podobnie jak w poprzednim roku, znalazło się miasto Cieszyn.

Akcja ta, organizowana po raz szósty. Już na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych. Każdego roku bierze w niej udział kilkaset gmin, kilka tysięcy placówek i kilkaset tysięcy uczniów. Najważniejszą częścią akcji jest pisanie listów dla Ziemi, czym zajmują się uczniowie placówek oświatowych z całej Polski. W swoich listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Listy powstają podczas kwietniowych zajęć szkolnych, na specjalnym ekologicznym papierze, zrobionym z makulatury.

Tematyka listów jest zwykle związana z gospodarką odpadami, tematem zawsze na czasie. Listy dzieci zabiorą do domów i wręczą je rodzicom, dziadkom, wujkom i ciociom. I tutaj tkwi sedno akcji. Uczniowie, zanim napiszą swoje listy, postarają się dokładnie zapoznać z gospodarką odpadami, a dorośli przeczytają to i być może wyciągną właściwe wnioski, co pożytecznego będą mogli zrobić dla środowiska naturalnego.

Akcji pod hasłem „Listy dla Ziemi”, będą towarzyszyły happeningi, wystawy, konkursy, zbiórki surowców. I takich działań trzeba spodziewać się w nadolziańskim grodzie. Ponadto do szkół trafią plakaty, filmy i broszury edukacyjne. Pomogą one w przygotowaniu lekcji tematycznych i ułatwią uczniom napisanie listów.

Akcję zwieńczy konkurs na najpiękniejszy list. Jury złożone z dziennikarzy i nauczycieli wybierze te najlepsze, które będą promowane w mediach i pokazywane na wystawach w całym kraju.

 

google_news