Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uczta dla melomanów. “Viva il canto” coraz bliżej!

Fot. mat. pras.

Doskonale znany mieszkańcom Cieszyna i ceniony przez melomanów Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” wraca we wrześniu po pandemicznej przerwie. W ramach 30. jubileuszowej edycji zaplanowano koncerty z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych artystów. Co konkretnie znajduje się w programie?

10 września o 18.00 w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” zaplanowano festiwalowe preludium – koncert muzyki polskiej i ukraińskiej „Dwa kolory”. Wystąpią Aleksander Teliga – bas, Magdalena Abłażewicz – sopran, Emilia Rabczak – mezzosopran, Halina Teliga – fortepian. Dzień później, 11 września o 19.00, w kościele św. Marii Magdaleny Śląski Chór Festiwalowy zaprezentuje „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego. Pod batutą Anny Szostak wystąpią Magdalena Abłażewicz – sopran, Emilia Rabczak – mezzosopran, Mateusz Zajdel – tenor, Aleksander Teliga – bas, Michał Goławski i Jakub Czekierda – fortepian, Arkadiusz Popławski – organy. Z kolei 13 września o 18.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza przenieść się będzie można do wiedeńskich salonów, a wszystko za sprawą inscenizacji słynnej operetki króla walca, Johanna Straussa, „Zemsta nietoperza”, w reżyserii Henryka Konwińskiego. Spektakl zrealizowano w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1993 roku i z powodzeniem wznowiono w 2020 z udziałem nowej obsady. Warto wybrać się do cieszyńskiego teatru, by go zobaczyć!

Fot. mat. pras.

14 września to kolejny koncert, tym razem muzyki polskiej, zatytułowany „Daleko został cały świat…”. Odbędzie się o 18.00 w sali widowiskowej Domu Narodowego, a poświęcony jest 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego. W sercu Cieszyna zabrzmią zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego”, skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza, Tomasza Orlowa. Oprócz tego artysty w Cieszynie wystąpią ks. Paweł Sobierajski – baryton, Mirella Malorny-Konopka – fortepian, Adam Mokrus – skrzypce.

Festiwal „Viva il canto” zawsze słynął z realizowanych z rozmachem koncertów galowych. Nie inaczej będzie w tym roku. 16 września o 18.00 w cieszyńskim teatrze zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. Nad Olzą wykona je ponad stu artystów. – Od pierwszej chwili emocje będą rosły, nie pozwalając zaczerpnąć głębszego oddechu, aż do zjawiskowego finału – zapewniają organizatorzy. Do wyjątkowego koncertu zaproszeni zostali Orkiestra i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienici soliści: Aleksandra Borkiewicz i Izabela Matuła – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Mykhailo Malafii i Mateusz Zajdel – tenor, Stepan Drobit – baryton, Grzegorz Szostak – bas. Orkiestrę i chór poprowadzi Igor Dohovič.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments